reklama
 
 

Soud zamítl žalobu Ostravy na stát kvůli ovzduší

18. 10. 2013 10:40
Městu vadí, že stát situaci se špatným ovzduším v regionu dostatečně neřeší.

Praha - Pražský městský soud zamítl žalobu Ostravy na stát kvůli znečištěnému ovzduší.

Soud dal sice městu za pravdu v tom, že v regionu jsou porušovány limity znečišťujících látek, Ostrava však podle jeho názoru neprokázala, že ke znečištění došlo nečinností žalovaných úřadů.

Ostrava podala žalobu už na jaře roku 2010. Vadí jí, že stát situaci se špatným ovzduším, které v regionu patří k nejhorším v Evropě, údajně neřeší dostatečně.

Do regionu sice mířily například státní peníze na výměnu starých kotlů za ekologičtější, i tuto podporu však město považuje za slabou. Ostrava kritizuje například zvažovaný přesun více než tří miliard korun z Operačního programu Životní prostředí do Operačního programu Doprava či malý tlak vlády na polské představitele, odkud do regionu podle odborníků míří část znečištění.

Primátor města Petr Kajnar (ČSSD) se domníval, že pokud by soud rozhodl ve prospěch Ostravy, mohla by se tím občanům otevřít cesta k tomu, aby mohli po státu požadovat náhradu škody za zdravotní újmy.

Pražští soudci ji dříve žalobu odmítli bez jejího projednání, protože ji město podle nich nepodalo v zákonné lhůtě. S tímto postupem však nesouhlasil Nejvyšší správní soud a vrátil jim kauzu zpět. Uvedl, že lhůta nemůže uplynout, dokud zásah trvá.

autoři: ČTK, Domácí | 18. 10. 2013 10:40

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Moravskoslezský kraj

  reklama
  reklama
  reklama