Soud určí, komu patří kanalizace v ghettu Přednádraží

ČTK ČTK
29. 8. 2012 13:15
Město Ostrava podalo určovací žalobu na kanalizaci v dezolátní ulici
Přednádraží v Ostravě.
Přednádraží v Ostravě. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Kvůli problematické kanalizaci v ostravském ghettu Přednádraží dnes město Ostrava podalo k okresnímu soudu určovací žalobu na stát.

Soud by tak měl rozhodnout, komu patří nefunkční kanalizace, k níž se nikdo nehlásí. Řekl to primátorův náměstek Dalibor Madej (ODS).

"Město je přesvědčeno o tom, že už historicky to není náš majetek. Máme na to důkazy, které jsme poskytli právnímu zástupci, takže s tím bude pracovat," uvedl Madej.

Dodal, že už za první republiky majetek patřil státním drahám, později se různě převáděl a prodával, ale město v tomto řetězci podle Madeje nikdy nefigurovalo.

Pokud by však soud přesto rozhodl, že je kanalizace města, postará se o jeho opravu. "Město se k tomu postaví tak jako ke každému jinému kanálu, který vlastní, to znamená s péčí řádného hospodáře a dá ho do pořádku," podotkl Madej.

Nefunkční kanalizace byla na začátku celého problému v ghettu Přednádraží. Kdo je vlastníkem, není zcela jasné. Hovoří se o státu, Českých drahách, městu či majiteli budov Oldřichu Roztočilovi, který už dříve řekl, že magistrát měl havarijní stav kanalizace řešit a náklady spojené s opravou pak případně zpětně vymáhat po vlastníkovi.

Život v Přednádraží. Podívejte se:

To však Madej zásadně odmítá. Zajistit odvod odpadních vod z nemovitosti je podle něj povinností majitele. "To je neoddiskutovatelný fakt. Podnikatel si tohle musí zajistit," uvedl Madej.

Dodal, že už v minulosti majitel požádal společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) o vyčištění jímek. "OVAK je vyčistil a musím říct, že do dnešního dne je za tím pohledávka 52.000 korun, která se v této chvíli vymáhá soudně," podotkl Madej.

Roztočil řekl, že zhruba před dvěma lety se skutečně na čištění jímek pracovalo. Podle něj už tehdy však nebylo jasné, kdo by měl fakturu zaplatit a vůbec neví o tom, že by se celá věc řešila soudně.

V lokalitě stále žije více než 100 lidí. Stavební úřad jim přitom nařídil, aby se vystěhovali, a opakovaně obyvatele, mezi nimiž jsou převážně Romové, vyzýval, aby lokalitu opustili. Pobyt v budovách totiž považuje za životu nebezpečný.

 

Právě se děje

Další zprávy