Bezdomovec pět hodin znásilňoval dívku, soud ho poslal na šest let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2016 14:24
Soud odsoudil k šesti letům vězení bezdomovce za brutální znásilnění mladé dívky. Osmadvacetiletý muž žijící na ulici si vyhlédl svou oběť loni v září u autobusu v Ostravě, sledoval ji a poté zatáhl do lesa, kde ji pět hodin znásilňoval. Podle znalců trpí muž sexuální deviací - vzrušuje ho agresivní chování, byla mu tak nařízena také ústavní sexuologická léčba. Pachatel se k činu přiznal a své chování svedl na opilost. Původně chtěl prý dívku jen přepadnout a okrást.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Ostrava - Na šest let poslal ostravský okresní soud do vězení bezdomovce Lukáše Černého, který loni v září ve slezské Ostravě pět hodin brutálně znásilňoval a trýznil dívku. Soud mu navíc uložil, aby po odpykání trestu vězení nastoupil ústavní sexuologickou léčbu.

Osmadvacetiletý Černý, který podle znalců trpí sexuální deviací a vzrušuje jej agresivní chování, se k činu během vyšetřování opakovaně přiznal. Tvrdil, že byl opilý. Původně prý chtěl mladou ženu jen přepadnout a ukrást jí mobilní telefon.

Odsouzený muž byl v minulosti už jednou soudně trestaný. Tento trest už má ale zahlazený. Toto předseda senátu Karel Kudrna označil za polehčující okolnost. Stejně tak i fakt, že se k činu muž přiznal. Přitížil mu ale způsob, jakým trestný čin spáchal. "Jednání trvalo po dlouhou dobu. Pro poškozenou to byl velmi traumatizující zážitek," řekl soudce, který chování odsouzeného označil za surové a trýznivé. Podle právní kvalifikace hrozil obžalovanému desetiletý pobyt ve vězení.

S ohledem k polehčujícím i přitěžujícím skutečnostem pak podle soudce senát dospěl k názoru, že nemůže uložit podmíněný trest. Ochrannou sexuální léčbu soud nařídil na základě znaleckých posudků. Podle nich Černý trpí takzvanou patickou sexuální deviací. "Jste pro společnost nebezpečný," řekl soudce obžalovanému během zdůvodnění rozsudku. Rozsudek ještě není pravomocný. Jak obžalovaný, tak i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Událost se stala loni, v noci na 19. září. Černý, který obvykle přespával v ubytovnách Armády spásy a vydělával si sběrem papíru, chtěl noc strávit ježděním v tramvajích po Ostravě. Na zastávce Hranečník ho ale řidič z tramvaje vykázal. Černý vystoupil a krátce na to spatřil svou oběť. Žena vystoupila z autobusu před 1:30. Černý ji nějakou dobu pronásledoval. Na odlehlém místě na ni pak zaútočil.

Při prvotním útoku dívce upadla taška a mobilní telefon, který v době napadení držela v ruce. Ženu přes její aktivní odpor zatáhl do křoví a dál do lesa. Vyhrožoval jí smrtí. Nakonec se muži podařilo napadenou svléknout a opakovaně znásilnit. Z místa odešel krátce před 6:30. Z chodníku ještě sebral mobilní telefon, který pak prodal v zastavárně.

Policisté po muži vyhlásili celostátní pátrání. S ohledem na brutalitu pachatele sestavili desetičlenný tým Hranečník, který se věnoval pouze tomuto případu. Práci kriminalistům komplikovaly dvě skutečnosti. Útočník nebyl trestaný a neměl žádný vztah k místu znásilnění. Muž bez domova se pohyboval po různých místech Česka a vyhledával příležitostnou obživu. Policistům se ale nakonec sám přiznal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy