Bezdomovec pět hodin znásilňoval dívku, soud ho poslal na šest let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 4. 2016 14:24
Soud odsoudil k šesti letům vězení bezdomovce za brutální znásilnění mladé dívky. Osmadvacetiletý muž žijící na ulici si vyhlédl svou oběť loni v září u autobusu v Ostravě, sledoval ji a poté zatáhl do lesa, kde ji pět hodin znásilňoval. Podle znalců trpí muž sexuální deviací - vzrušuje ho agresivní chování, byla mu tak nařízena také ústavní sexuologická léčba. Pachatel se k činu přiznal a své chování svedl na opilost. Původně chtěl prý dívku jen přepadnout a okrást.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Ostrava - Na šest let poslal ostravský okresní soud do vězení bezdomovce Lukáše Černého, který loni v září ve slezské Ostravě pět hodin brutálně znásilňoval a trýznil dívku. Soud mu navíc uložil, aby po odpykání trestu vězení nastoupil ústavní sexuologickou léčbu.

Osmadvacetiletý Černý, který podle znalců trpí sexuální deviací a vzrušuje jej agresivní chování, se k činu během vyšetřování opakovaně přiznal. Tvrdil, že byl opilý. Původně prý chtěl mladou ženu jen přepadnout a ukrást jí mobilní telefon.

Odsouzený muž byl v minulosti už jednou soudně trestaný. Tento trest už má ale zahlazený. Toto předseda senátu Karel Kudrna označil za polehčující okolnost. Stejně tak i fakt, že se k činu muž přiznal. Přitížil mu ale způsob, jakým trestný čin spáchal. "Jednání trvalo po dlouhou dobu. Pro poškozenou to byl velmi traumatizující zážitek," řekl soudce, který chování odsouzeného označil za surové a trýznivé. Podle právní kvalifikace hrozil obžalovanému desetiletý pobyt ve vězení.

S ohledem k polehčujícím i přitěžujícím skutečnostem pak podle soudce senát dospěl k názoru, že nemůže uložit podmíněný trest. Ochrannou sexuální léčbu soud nařídil na základě znaleckých posudků. Podle nich Černý trpí takzvanou patickou sexuální deviací. "Jste pro společnost nebezpečný," řekl soudce obžalovanému během zdůvodnění rozsudku. Rozsudek ještě není pravomocný. Jak obžalovaný, tak i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Událost se stala loni, v noci na 19. září. Černý, který obvykle přespával v ubytovnách Armády spásy a vydělával si sběrem papíru, chtěl noc strávit ježděním v tramvajích po Ostravě. Na zastávce Hranečník ho ale řidič z tramvaje vykázal. Černý vystoupil a krátce na to spatřil svou oběť. Žena vystoupila z autobusu před 1:30. Černý ji nějakou dobu pronásledoval. Na odlehlém místě na ni pak zaútočil.

Při prvotním útoku dívce upadla taška a mobilní telefon, který v době napadení držela v ruce. Ženu přes její aktivní odpor zatáhl do křoví a dál do lesa. Vyhrožoval jí smrtí. Nakonec se muži podařilo napadenou svléknout a opakovaně znásilnit. Z místa odešel krátce před 6:30. Z chodníku ještě sebral mobilní telefon, který pak prodal v zastavárně.

Policisté po muži vyhlásili celostátní pátrání. S ohledem na brutalitu pachatele sestavili desetičlenný tým Hranečník, který se věnoval pouze tomuto případu. Práci kriminalistům komplikovaly dvě skutečnosti. Útočník nebyl trestaný a neměl žádný vztah k místu znásilnění. Muž bez domova se pohyboval po různých místech Česka a vyhledával příležitostnou obživu. Policistům se ale nakonec sám přiznal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy