Smogová situace platí v celém Moravskoslezském kraji

ČTK ČTK
26. 2. 2013 14:53
Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je překročen na všech měřicích stanicích
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - Severu Moravy se opět špatně dýchá. Smogová situace už platí v celém Moravskoslezském kraji, ve Zlínském kraji se zase podmínky zhoršily.

Meteorologové smogovou situaci v pondělí nejprve vyhlásili na Ostravsku, Karvinsku a v části Frýdecko-Místecka, během dne začala platit pro Třinecko a před půlnocí i v dalších místech kraje, tedy na Opavsku, Bruntálsku a Novojičínsku.

Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je i v úterý překročen na všech měřicích stanicích v regionu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v Moravskoslezském kraji se ráno pohybovaly v rozmezí od 68 do 147 mikrogramů na metr krychlový, nejvyšší hodnoty zaznamenala stanice v Bohumíně na Karvinsku.

Obdobná situace byla i odpoledne, kdy byly průměrné koncentrace mezi 61 až 147 mikrogramy na metr krychlový. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.

Foto: Smog dusí svět, některá města skoro nejsou vidět

Imisní situace by se však podle meteorologů měla zlepšovat. Přesto lze předpokládat, že mezní hranice bude nadále překročena.

Zlepšení situace je patrné i z aktuálních hodinových koncentrací polétavého prachu. Zatímco ráno podle nich meteorologové situaci jako špatnou hodnotili na čtyřech místech kraje, odpoledne už na žádném.

Naopak podle měření mezi 12:00 a 13:00 byl stav ovzduší označován v regionu jako dobrý nebo uspokojivý.

Smogovou situaci meteorologové vyhlašují za předpokladu, že aspoň na jedné měřicí stanici v lokalitě překročila čtyřiadvacetihodinová průměrná koncentrace polétavého prachu hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový, a to ve dvou po sobě jdoucích dnech, tedy minimálně po dobu 25 hodin.

Zároveň na polovině měřicích stanic v dané lokalitě musí být v posledních šesti hodinách stoupající hodnoty znečištění. Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, ale i malé děti nebo senioři by měli omezit fyzickou zátěž a zbytečně nechodit ven.

Dusí se i Zlínský kraj

Situace se zhoršila i ve Zlínském kraji. Podle údajů ČHMÚ čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu na obou sledovaných stanicích překračují emisní limit 50 mikrogramů. V Uherském Hradišti naměřili v 7:00 ráno 81,4 a ve Zlíně 74,5 mikrogramu na metr krychlový.

V Uherském Hradišti se denní koncentrace polétavého prachu dostaly mírně nad limit v pondělí dopoledne, ve večerních a nočních hodinách se držely kolem 80 mikrogramů.

Ve Zlíně byl limit překročen až v pondělí odpoledne, v noci naměřené hodnoty vystoupaly k 75 mikrogramům.

Aktuální hodinové koncentrace polétavého prachu však vykazují příznivější údaje. V Uherském Hradišti dosahují 55,4 a ve Zlíně dokonce jen 26 mikrogramů na metr krychlový. Tento stav meteorologové hodnotí jako uspokojivý, respektive v krajském městě jako dobrý.

Denní koncentrace polétavého prachu se v kraji dostaly nad limit již v polovině února, kdy dosahovaly až ke 130 mikrogramům na metr krychlový. Situace se zlepšila před týdnem.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy