Smog přitížil severu Moravy, prach překračuje limity

ČTK ČTK
5. 4. 2013 9:44
Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je překročen na většině měřicích stanic
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky.

Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je překročen na většině měřicích stanic v regionu.

Hodinové koncentrace polétavého prachu jsou vysoké, meteorologové proto v převážné části regionu v pátek označují situaci za špatnou. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se ráno pohybovaly v rozmezí od 41 do 94 mikrogramů na metr krychlový. Pod imisním limitem zatím byly z 16 měřicích stanic čtyři.

Nejvyšší naměřené koncentrace byly v Ostravě-Radvanicích. "Předpokládáme, že v Moravskoslezském kraji budou průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu většinou mírně překračovat imisní limit," uvedli meteorologové.

Foto: Smog dusí svět, některá města skoro nejsou vidět

Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.

Také podle aktuálních hodinových koncentrací polétavého prachu meteorologové situaci na více než polovině stanic označují za špatnou. Například v Českém Těšíně na Karvinsku bylo mezi 06:00 a 07:00 naměřeno 170 mikrogramů na metr krychlový.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Špatné rozptylové podmínky jsou v regionu na podzim a hlavně v zimě.

Za znečištění ovzduší může místní průmysl, ale také doprava a kotle v rodinných domech, nezanedbatelný vliv mají i škodliviny přicházející ze sousedního Polska.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Co způsobuje smog?

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy