Smog přitížil severu Moravy, prach překračuje limity

ČTK ČTK
11. 3. 2013 11:24
V Moravskoslezském kraji se opět zhoršily rozptylové podmínky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Netočný

Ostrava - V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky.

Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je překročen na všech měřicích stanicích v regionu, někde i více než dvojnásobně. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu byly ráno v rozmezí od 80 do 119 mikrogramů na metr krychlový. Nejvyšší hodnoty vykazovala stanice Třinec-Kosmos na Frýdecko-Místecku, nejmenší pak stanice v Opavě.

Také podle aktuálních hodinových koncentrací meteorologové situaci na více než polovině měřicích stanic označují jako špatnou. Například v Ostravě-Fifejdách bylo mezi 08:00 a 09:00 naměřeno 148 mikrogramů na metr krychlový.

Foto: Smog dusí svět, některá města skoro nejsou vidět

"Během dnešního dne se aktuální hodinové hodnoty prašného aerosolu mohou mírně zlepšovat, hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se ale budou stále pohybovat nad hodnotou imisního limitu," uvedli meteorologové.

Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Špatné rozptylové podmínky jsou v regionu na podzim a hlavně v zimě.

Za znečištění ovzduší může místní průmysl, ale také doprava a kotle v rodinných domcích, nezanedbatelný vliv mají i škodliviny přicházející ze sousedního Polska.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Čím škodí smog?

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy