Slůně z Ostravy přechází na náhražku, šance jsou malé

ČTK ČTK
26. 2. 2014 17:18
Třítýdenní mládě stále nepije mateřské mléko, laktace matky navíc výrazně zeslábla.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Zoo Ostrava

Ostrava - Třítýdenní slůně z ostravské zoologické zahrady stále nepije mateřské mléko. Laktace u matky Vishesh navíc výrazně zeslábla a mateřské mléko, které slonice produkuje, je už natolik řídké, že by se jím mládě už nedokázalo uživit.

Zoo se proto nebude pokoušet o navedení mláděte ke strukům matky a malá sloní samička bude dále krmena umělou náhražkou. Novinářům to řekli pracovníci zahrady.

Zoo se s překážkami při odchovu mláděte musí potýkat od jeho narození. Slůně nejprve nemělo dostatečně vyvinutý sací reflex, a tak zpočátku nepilo ani náhražku z lahve a hrozilo, že vyhladoví.

Pracovníci zoo proto podnikli poměrně riskantní oddělení od samice, která není zvyklá na přímý kontakt s lidmi a mládě nakrmili sondou přímo do žaludku. Pak jej vrátili k matce. Poté co si pracovnici zoo všimli, že slůně olizuje ochranné látkové sítě, nabídli mu pleny napuštěné mlékem. Mládě z nich skutečně začalo cucat a následně začalo pít i z lahve.

V zoo se i přesto nadále snažili přimět slůně, aby začalo pít mateřské mléko. Několikrát se pokusili částečně uspat jeho matku a navést mládě přes bezpečnostní bariéru ke strukům slonice. Tento postup je však riskantní nejen pro ošetřovatele, ale navíc je i velkým rizikem a zátěží pro organismus slonice.

Protože by už mateřské mléko v nynější fázi slůně uživit nedokázalo, zoo se rozhodla tyto pokusy o navedení ukončit.

Bez mléka šance klesá

"Intenzita krmení (náhražkou) ani množství mléka se samozřejmě nemění. Pokud bude všechno v pořádku, tak by se ta krmná dávka měla zvyšovat, máme na to několik různých studií a tabulek," řekl ošetřovatel slonů Pavel Zvolánek.

Další osud slůněte je však nejistý. Ze všech statistických informací z takřka celého světa, které dosud zoo získala, totiž vyplývá, že mláďata, která nikdy nepila v dostatečném množství mateřské mléko, se nedožijí dospělosti. Šance, že by se tak stalo u ostravské sloní samičky, je tak velmi minimální.

"V podstatě jakýkoliv úspěšný odchov do dospělosti se rovná zázraku. S tím jsme do toho šli, s tím v tom pokračujeme a nic jiného nám nezbývá," řekl Zvolánek. Slůněti se aktuálně daří dobře. Další vývoj však nelze odhadnout.

Podle Zvolánka je ale obrovským přínosem, že slůně zůstává u své matky. Vishesh a celé ostravské sloní skupině to totiž dává šanci, aby se dále vytvářely a upevňovaly rodičovské a sociální vazby mezi slonicemi.

Případ je složitý, slonice podojit nelze

Pracovníci zoo uvedli, že případ ostravského slůněte je velmi složitý, a ne vždy je postup pracovníků zoo zcela chápán laickou veřejností. Lidé zoo například radili, aby slonici podojili a mlékem nakrmili mládě. Tento postup je ale nereálný.

Kromě váhy slonice a faktu, že jde o nekontaktní zvíře, by odebrání jednoho litru mléka trvalo asi hodinu. Slůně ho přitom potřebuje denně osm až deset litrů.

"Sami se chytáme jakékoliv naděje, čehokoli, co bychom mohli udělat lépe a v podstatě jakákoliv dobře míněná rada, která od lidí přichází, tak už buď byla provedena, nebo je v této situaci nereálná," vysvětlil Zvolánek.

Podle něj péče o sloní mládě není rozhodně otázkou peněz. Například umělá náhražka mléka je finančně velmi náročná. Navíc si zoo nemůže vybírat z žádné široké škály produktů, protože na trhu neexistují. "V současné době se v Evropě vyskytuje jediná tato náhražka, která se dováží z Německa," řekl Zvolánek.

Zoo chce návštěvníkům dosud uzavřený pavilon slonů v následujících dnech v nepravidelných intervalech zpřístupnit. Doba i délka jeho otevření však bude záviset na aktuálním dění. V případě, že by sloni jevili jakékoliv známky nervozity, pavilon bude znovu dočasně uzavřen.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy