Slůně z ostravské zoo začalo pít náhražku mléka

ČTK ČTK
7. 2. 2014 9:58
Ostravští ošetřovatelé tak vyhráli první bitvu o záchranu života narozeného slůněte
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec - Zoo Praha

Ostrava - Ošetřovatelé v ostravské zoologické zahradě vyhráli první bitvu v boji o život sloního mláděte, které dosud odmítalo pít. Slůně, jež se narodilo v úterý, začalo přijímat náhražku mateřského mléka.

Podle pracovníků zoo je však potřeba, aby slon začal pít i mateřské mléko, řekla mluvčí zahrady Šárka Kalousková. Zoo také uvedla, že slůně je samička.

Kalousková zdůraznila, že i přes první dílčí úspěch nemá mládě ani zdaleka vyhráno. "Jedinou možnou cestou pro jeho zdárný odchov je, že začne pít mléko své matky. Ze zkušeností, které v chovu slonů v celém světě jsou, statisticky jednoznačně vyplývá, že přežívá a dospělosti se dožije jen mizivé procento mláďat, která jsou krmena výhradně jakoukoli náhradou mateřského mléka," vysvětlila Kalousková.

Slůně má nedostatečně vyvinutý sací reflex

Slůně nepřijímalo mléko ani jeho náhražku už od svého narození. Ošetřovatelům se podařilo zjistit, že nemá dostatečně vyvinutý sací reflex. Ve čtvrtek se proto zoo rozhodla k velmi riskantnímu zákroku. Slůně pracovníci opět oddělili od matky a nakrmili ho sondou přímo do žaludku a okamžitě vrátili zpět slonici Vishesh.

"V následujících hodinách se ošetřovatelé opět pokoušeli nakrmit mládě z láhve, což se až do pozdních nočních hodin přes veškerou snahu nezdařilo. V průběhu dne ale vypozorovali, že mládě má tendenci olizovat ochranné látkové sítě. Proto vyzkoušeli metodu pokusu navození sacího reflexu u telat pomocí plen napuštěných mlékem," uvedla Kalousková.

Mládě se podle ní o pleny začalo skutečně zajímat a aktivně z nich mléko cucalo.

"Postupnými kroky se ošetřovatelům podařilo mládě navést na náhražku mléka v láhvi, z níž začalo sát. Slůně bylo schopné naráz vypít jeden litr. Při tomto krmení byla Vishesh stále s mládětem a ošetřovatele nenapadala. V noci probíhalo krmení v pravidelných tříhodinových intervalech. Krmení vždy ukončilo mládě, které přestalo jevit zájem a od láhve odešlo," uvedlo mluvčí.

Díky pravidelnému krmení začalo mládě už i vyměšovat.

Letos sedmnáctiletá slonice Vishesh porodila v úterý své druhé mládě. První přivedla na svět v březnu 2011, šlo o první slůně narozené v Česku. Sameček ale v květnu uhynul na celkovou sepsi a selhání oběhového systému.

Pavilon slonů zůstává v zoo zatím uzavřený, aby mládě i jeho matka měly klid.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Michaláková neuspěla ve Štrasburku, norský soud dostatečně zdůvodnil odebrání dětí

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Norský soud podle ESLP dostatečně zdůvodnil, proč Michalákovou zbavil rodičovských práv k oběma synům.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy