Slezsko zasáhlo v noci zemětřesení. Při síle 3,5 stupně se lidem houpaly postele, škody ale nejsou

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2017 14:42
Epicentrum bylo v hloubce asi 12 kilometrů poblíž Hlučína na Opavsku, dosáhlo síly až 3,5 stupně.
llustrační foto.
llustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ostrava - Moravskoslezský kraj dnes kolem 04:00 zasáhlo zemětřesení. Epicentrum bylo v hloubce asi 12 kilometrů poblíž Hlučína na Opavsku, dosáhlo síly až 3,5 stupně. V této oblasti jde o vzácný jev, řekl vedoucí seismické služby Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Jan Zedník. Nebylo zaznamenáno, že by zemětřesení způsobilo nějaké zranění nebo materiální škody.

"Na tísňovou linku jsme do 06:00 obdrželi zhruba dvě desítky telefonátů. Žádný náš zásah, který by směřoval přímo k likvidaci následků či škod, popřípadě evakuaci, neproběhl," sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Otřes zaznamenali lidé v Hlučíně, Kravařích nebo Markvartovicích.

"Bylo to opravdu zemětřesení, nebyl to žádný důlní otřes. Bylo to někde u Hlučína na půl cesty mezi Opavou a Ostravou, hloubka kolem 12 kilometrů a magnituda 3,5, což už je docela silný otřes na naše poměry v České republice. Takhle silné jevy bývají v západních Čechách, ale ve Slezsku je to velmi vzácné," řekl Zedník.

Šlo o vzácný přírodní jev

Dostupné prameny podle něj uvádějí, že v roce 1935 bylo v této oblasti zaznamenáno zemětřesení o síle 4. Tak silný přirozený otřes jako dnes tam ale nebyl zřejmě desítky let.

"Je to přirozené zemětřesení, to znamená, že proběhlo na nějakém místním zlomu. Ve střední Evropě je nějaké napětí, které je způsobeno tím, že na jihu tlačí africká deska na naši euroasijskou desku a to napětí se přenáší dovnitř desky," vysvětlil Zedník.

V Moravskoslezském kraji se podle něj tento tlak ještě kombinuje s lidskou činností - těžbou černého uhlí. "Ale tohle byl evidentně přírodní jev už podle charakteru záznamu a podle hloubky. Je to vzácný tektonický jev, který se může vyskytnout na více místech v České republice. Na severní Moravě a ve Slezsku bývají ale velmi vzácně," řekl Zedník.

Česko vykazuje díky své geotektonické struktuře slabou seizmickou aktivitu, která je omezena převážně na obvodové části Českého masívu. Předpokládá se, že zemětřesení zde vznikají vlivem tlaku alpského systému na tento blok.

Nejvíce seizmicky aktivní jsou Kraslice

Území s nejvýraznější seizmickou aktivitou je region Kraslic v západních Čechách, které leží severně od Chebu. Pro tuto oblast je typický výskyt seismických otřesů v sériích trvajících několik dní i týdnů. Poslední zemětřesení zde bylo zaznamenáno letos v červenci a mělo sílu 3,5 stupně. 

Druhá oblast se silnějšími otřesy je hronovsko-poříčský zlom v severovýchodních Čechách. V posledních dekádách byly v ČR silnější otřesy zaznamenány na Chebsku a Sokolovsku na přelomu let 1985 a 1986. Zemětřesný roj tehdy trval zhruba tři měsíce a v prosinci 1985 otřesy dosáhly 4,6 stupně, což bylo nejvíce za uplynulých sto let. Otřes tehdy způsobil praskliny ve zdech domů, spadly některé komíny a mnohde opadala omítka.

Největší škody vznikly v obcích Skalná, Nový Kostel a Plesná na Chebsku, kde bylo poškozeno přibližně patnáct procent domů. Na mnoha místech se také dočasně ztratila voda ve studních. Otřes pocítili lidé téměř na celém území Čech. V oblasti byly zaznamenány významnější zemětřesné roje také v roce 1908 (podle některých odborníků síla dosáhla až 4,8 stupně) a na přelomu let 1936-37.

 

Právě se děje

Další zprávy