Rusům vstup zakázán, hlásí hotel v Ostravě kvůli anexi Krymu

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
17. 4. 2014 15:50
Ostravský hotel odmítá ubytovat občany Ruské federace. Porušuje tak zákon a hrozí mu pokuta. Nikdo si zatím ale nestěžoval.
Ruští občané do hotelu nesmí (ilustrační foto).
Ruští občané do hotelu nesmí (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Ostrava - Skoro měsíc už na ostravském hotelu Brioni visí cedulka s textem: "S platností od 24. 3. 2014 neubytováváme občany Ruské federace. Důvodem je anexe Krymu. Tímto se omlouváme slušným občanům Ruské federace. Váš hotel Brioni Boutique."

Ruští klienti tak mají smůlu. V Brioni se neubytují, hotel jich už prý odmítl desítky. 

"Ano, naše rozhodnutí platí a bude platit, jelikož zásadně nesouhlasím s politikou Ruska na Ukrajině. Přirovnal bych to k anexi Sudet Hitlerem," přiblížil důvody, proč nechce Rusy ubytovat, majitel hotelu Tomáš Krčmář.

Podle advokátky Dagmar Raupachové ale majitel hotelu svým postupem porušuje zákon.

"Někteří jeho jednání sice mohou chápat jako formu protestu. To lze pochopit, nicméně takovým jednáním dochází k porušování zákona. Podnikatel nesmí národnostně vyčleňovat skupinu lidí, které nebude službu poskytovat. Domnívám se, že se jedná o jasnou diskriminaci," okomentovala jednání majitele Raupachová.

Dodala, že případ by se nejspíš neřešil v trestněprávní rovině. "Majitele by se mohly týkat například ekonomické sankce," řekla Raupachová.

Krčmář se ale pokuty nebo případného policejního stíhání nebojí.

"Nemám žádné zprávy o tom, že by to řešila policie. Pokud mě předvolají, samozřejmě na policii půjdu a vše jim vysvětlím," sdělil Krčmář.

Krčmář může zatím zůstat klidný. Ostravská policie totiž podle slov své mluvčí Kateřiny Špokové zatím žádné trestní oznámení na Hotel Brioni neprověřuje. 

Sedmimístné finanční ztráty

Krčmářovi nevadí ani to, že svým jednáním přichází o značné zisky. Rusové totiž ještě donedávna tvořili patnáct procent z celkové klientely ostravského hotelu.

"Naše rozhodnutí samozřejmě bude mít dopad na ekonomickou situaci hotelu. Předpokládám, že se bude jednat o ztrátu v řádu sedmimístných čísel a budeme mít ekonomický propad. Nicméně na rozdíl od premiéra Bohuslava Sobotky jsme do toho šli," řekl Krčmář.

Jaká je reakce odmítnutých Rusů? Podle recepční smířlivá. „Někteří jsou překvapení nebo zaskočení. Zatím jsem se ale nesetkala s vyloženě negativní reakcí,“ popsala přístup Rusů recepční.

Podle Krčmáře hotel automaticky odmítnutým Rusům nabídne alternativní ubytování v jednom z nedalekých hotelů. "Patří Francouzům a Irům, kteří s ubytováváním Rusů nemají žádný problém," dodal Krčmář.

Policejní stíhání

Podobný případ se objevil minulý rok v hotelu Modřín ve Velké Úpě.

Jeho majitelé na podzim odmítli připravit pohoštění pro prezidenta republiky Miloše Zemana. Následně na svých internetových stránkách napsali, že všichni příznivci pravice dostanou v podniku slevu dvacet procent. V této souvislosti na ně bylo podáno trestní oznámení.

Spolumajitelku Agnieszku Pallovou kvůli tomu již dokonce vyslechla trutnovská policie. Policejní šetření ale zatím ukončeno nebylo.

 

Právě se děje

Další zprávy