Řidič při couvání přejel důchodkyni. V Ostravě je to už třetí smrt chodce v letošním roce

ČTK ČTK
12. 1. 2016 16:32
Od začátku roku neuplynuly ani dva týdny a v Ostravě už pod koly aut zahynuli tři chodci. V úterý se stalo pro důchodkyni osudným, když ji řidič dodávky přehlédl při couvání. Dechová zkouška řidiče podle policistů vyloučila, že by byl pod vlivem alkoholu či drog. Nyní mu hrozí obvinění z usmrcení z nedbalosti. V neděli večer usmrtil řidič, který místo provozu sledoval mobilní telefon, dvojici, která šla po přechodu. Letos už policejní statistiky v Moravskoslezském kraji evidují čtyři mrtvé chodce. Tři z nich zemřeli v Ostravě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Ostrava - Dodávka v úterý při couvání v Ostravě-Porubě srazila důchodkyni. "Šestaosmdesátiletá žena na místě zemřela," sdělila mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Jde už o třetího mrtvého chodce v Ostravě od začátku roku. V neděli řidič zabil najednou dva chodce na přechodu.

Úterní nehoda se stala ve 12:30 v Porubě. "Pětatřicetiletý řidič vozu Ford Transit ženu při couvání zřejmě přehlédl. Chodkyně utrpěla při střetu závažná zranění, kterým podlehla na místě," řekla mluvčí. Dechová zkouška podle ní vyloučila, že by řidič byl pod vlivem alkoholu či drog. Podezřelý je z usmrcení z nedbalosti.

Kriminalisté hledají svědky kolize. Hlásit se mohou prostřednictvím linky 158. Stejné telefonní číslo by měli vytočit lidé, kteří byli svědky nedělní nehody na Sokolské třídě. Čtyřiačtyřicetiletý řidič tam ve večerních hodinách srazil dva chodce. Z usmrcení z nedbalosti již byl obviněn, ve vězení může v případě odsouzení strávit až deset let. Oba chodci na místě zemřeli. Kriminalisté zjistili, že řidič těsně před nehodou sledoval mobilní telefon.

Nehoda se stala kolem 18:00 v centru Ostravy na Sokolské třídě. Dvaaosmdesátiletý muž a žena zatím nezjištěné totožnosti na místě zemřeli. "Oba utrpěli mnohočetná poranění, která byla smrtelná, a veškerá snaha o jejich záchranu se ukázala jako marná," upřesnil už dříve mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Loni na silnicích celého Moravskoslezského kraje zemřelo 53 lidí. Letos už policejní statistiky evidují čtyři mrtvé. Tři z nich zemřeli v Ostravě.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy