Proud, nebo otrava? Znalci se neshodnou, soudkyně chce v kauze Kramný nový posudek

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2015 11:42
Rozpory znalců v otázce příčiny smrti manželky a dcery Petra Kramného během dovolené v Egyptě musí dle soudu vyhodnotit revizní znalecký posudek. Soudkyně hlavní líčení odročila. Případ bude pokračovat v prosinci. Od počátku je obžaloba postavena na zásahu elektrickým proudem. Příčinou smrti pak měla být zástava srdce. Z vraždy policie obvinila Kramného. Znalci obhajoby, kteří vypovídali ve čtvrtek, tuto možnost zpochybnili, ale nevyloučili. Jako pravděpodobnější příčinu ovšem uvedli otravu z jídla. Tím se Kramný hájí. Právě tento rozpor má nyní vyhodnotit revizní znalecký posudek, který si senát nechá vypracovat. Proces proto bude pokračovat 17. a 18. prosince.
Petr Kramný u soudu
Petr Kramný u soudu | Foto: ČTK

Ostrava - Rozpory znalců v otázce příčiny smrti manželky a dcery Petra Kramného během dovolené v Egyptě musí dle soudu vyhodnotit revizní znalecký posudek. Soudkyně hlavní líčení odročila. Případ bude pokračovat v prosinci.

Od počátku je obžaloba postavena na zásahu elektrickým proudem. Příčinou smrti pak měla být zástava srdce. Tyto posudky vypracovali experti ostravského ústavu soudního lékařství Markéta Smatanová a Marek Dokoupil. Z vraždy policie na základě jejich zjištění obvinila Kramného.

Znalci obhajoby Radek Matlach a Ivo Fargaš, kteří vypovídali ve čtvrtek, tuto možnost zpochybnili, ale úplně nevyloučili. Jako pravděpodobnější příčinu úmrtí Češek v Egyptě ovšem uvedli otravu z jídla. Touto verzí se Kramný od začátku hájí.

Znalci se na příčině smrti neshodli

Kdo má pravdu má určit institut revizního zkoumání, které soudy v těchto případech mohou využít. "Soud dospěl k závěru, že je třeba vypsat revizní závěrečný posudek. Znalci Matlach i Fargaš trvají na svých závěrech i přes argumentaci Smatanové a Dokoupila, která je výrazně podporována dalšími konzultačními zprávami," uvedla dnes soudkyně. Podle ní je reálné, že znalecký ústav stihne včas posudek vytvořit. "Předem jsme konzultovali, zda bude ústav schopen v krátké době zpracovat posudek," řekla a dodala, že soudní líčení bude pokračovat 17. a 18. prosince.

"Je to jeden z možných postupů. Nepřekvapilo mě to, byť já osobně mám za to, že znalecký posudek, který si obhajoba nechala vypracovat svými znalci, já osobně považuji za zcela vadný, neboť nesplňuje základní náležitosti, které by znalecký posudek splňovat měl," komentoval rozhodnutí senátu státní zástupce Vít Legerský. Posudek obhajoby přirovnal k lidskému tělu, v němž krevní řečiště nedosahuje k životně důležitým orgánům, které pak kolabují. "Tyhle závěry můžeme vztáhnout i ke znaleckému posudku. Pokud údaje v nálezové části neprostupují do závěrů, nemůžou fungovat," řekl Legerský.

Obhájkyně Jana Rejžková řekla, že rozhodnutí senátu předpokládala. "Každý soudce je alibista, a aby si přikryl svoje rozhodnutí, tak samozřejmě dalo se předpokládat velmi důvodně, že k tomuto kroku dojde," řekla obhájkyně.

Kdo posudek vypracuje?

Zajímavé pro ni bude, kdo bude ustanoven, aby posudek vypracoval. Uvedla, že ona sama oslovila dva ústavy soudního lékařství, a byla odmítnuta. "V seznamu vedeném ministerstvem spravedlnosti v sekci II, kde jsou zapsané ústavy pro podávání znaleckých posudků, není zapsán ani jeden ústav soudního lékařství jako ústav pro podávání znaleckých posudků, takže sama jsem zvědavá, kdo bude ustanoven," řekla obhájkyně.

Dcera s matkou zemřely předloni v červenci během dovolené v Egyptě. Tamní policie nikoho neobvinila, Kramný po třech měsících od činu mohl zemi opustit. Podle egyptských úřad Češky zemřely na následky dehydratace, popřípadě otravy. Žádná jed ale tamní experti nenašli. Těla po převozu do Česka pitvali ještě znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě. Ti jsou přesvědčeni, že na tělech Moniky Kramné a její dcery našli stopy po zásahu elektrickým proudem.

Na základě těchto zjištění pak policie Petra Kramného obvinila. Soud jej pak poslal do vazby. Obvinění ale Kramný odmítá. Podle jeho verze celá rodina měla žaludeční problémy. Všichni tři zvraceli a trpěli průjmem.

Vyšetřování probíhalo zcela podle zákona, tlaky veřejnosti na rozhodování soudu mít vliv nemůžou, tvrdí advokátka Klára Long Slámová o kauze Petra Kramného. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy