Problém tasemnice: "Nemoc z tataráku" se šíří dál

ČTK ČTK
22. 4. 2013 13:44
Inkubační doba je dlouhá, což komplikuje přehled o skutečné situaci
Hygienikům se zatím nepodařilo zjistit zdroj nákazy. Ilustrační foto.
Hygienikům se zatím nepodařilo zjistit zdroj nákazy. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ostrava - Moravskoslezští hygienici evidují celkem 14 pacientů s onemocněním způsobeným tasemnicí bezbrannou, u 13 z nich bylo toto onemocnění potvrzeno už i laboratorně.

Kvůli dlouhé inkubační době nelze vyloučit, že by nemocných mohlo dále přibývat, i když enormní nárůst případů už hygienici nepředpokládají. Řekla to vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Hygienici očekávali, že hlavní část nemocných bude evidována do konce minulého týdne.

"Vzhledem k dlouhé inkubační době, to lze ale těžko říct. V současné době se nám ještě nepodařilo zjistit zdroj nákazy. Ještě samozřejmě může pacientů přibývat, ale nepředpokládám, že by to bylo nějaké enormní množství," uvedla Martinková.

Stále trvá šetření pracovníků hygieny a Krajské veterinární správy, kteří se snaží najít podezřelé potraviny z hovězího masa a odhalit zdroj nákazy.

Hygienici opětovně vyzývají lidi, kteří jedli tepelně neopracované maso a mají zdravotní potíže, jako jsou bolesti břicha, teplota, únava nebo občasné střevní potíže, aby vyhledali svého praktického lékaře.

Všichni dosud nemocní ve věku 26 až 66 let pocházejí z pěti lokalit Opavska. Léčeni jsou ambulantně. Z celkového počtu nemocných se ve čtyřech případech jedná o výskyt v rámci dvou rodin.

Za posledních pět let bylo v kraji v průměru registrováno jedno onemocnění ročně. Loni jich například na celou Českou republiku připadalo šest.

Konzumace syrového masa není podle hygieniků problematická jen kvůli onemocnění tasemnicí, ale i kvůli salmonelóze či kampylobakterióze a dalším onemocněním. Inkubační doba u tasemnice je poměrně dlouhá, a to od osmi do 14 týdnů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy