Primátor Ostravy vyloučený z ČSSD chce vést nové hnutí

ČTK ČTK
20. 5. 2014 14:51
Petr Kajnar byl mohl stanout v čele nově vznikajícího politického hnutí Ostravské fórum. ČSSD chce jeho rezignaci.
Ostravský primátor Petr Kajnar, někdejší člen ČSSD.
Ostravský primátor Petr Kajnar, někdejší člen ČSSD. | Foto: Magistrát města Ostravy

Ostrava - Ostravský primátor Petr Kajnar, který byl vyloučen z ČSSD, zřejmě stane v čele nového politického hnutí Ostravské fórum.

Hnutí chce pro podzimní komunální volby sestavit kandidátní listinu nejen na magistrát, ale i v některých městských obvodech a případně bojovat i o senátorské křeslo, prohlásil Kajnar.

Na oficiální oznámení o formování nového hnutí reagovala i ostravská ČSSD, která ve výzvě primátorovi naznačila, že by měl rezignovat na svou funkci.

Vznikající hnutí se snaží získat tisíc podpisů lidí požadujících jeho vznik, které je nutné předložit při registraci na ministerstvu vnitra, kterou zatím nemá. "Očekávám, že ke konci června budeme oficiálně existovat," řekl Kajnar.

Předvolební kampaň, jejíž náklady by se mohly pohybovat kolem jednoho až dvou milionů korun, chce financovat z darů. Z bodů volebního programu jmenoval zavedení dopravy přímo do centra města či snahu o odkup chátrajících objektů jatek či někdejšího módního domu Ostravica-Textilia z rukou soukromých vlastníků.

Legitimní je okamžitá rezignace, tvrdí ostravský výbor ČSSD

Na oficiálně oznámený vznik hnutí ihned reagovala ostravská ČSSD, která Kajnara před časem zbavila členství ve straně. Předsednictvo okresního výkonného výboru ČSSD Ostrava Kajnara opět kritizovalo například za nákup fotbalového stadionu Bazaly, který je od loňska majetkem města.

Areál tehdy odkoupilo za zhruba 115 milionů korun. Klub tím zachránilo před bankrotem, ale nákup Bazalů měl řadu kritiků. Na zastupitelstvu se ho navíc podařilo prosadit až při opakovaném hlasování.

"Připomínáme, že jste byl do funkce primátora zvolen za sociální demokracii a nyní reprezentujete nový subjekt s cílem stát se znovu primátorem. Pokud hodláte i nadále setrvat ve funkci primátora, znamená to, že budete řídit město bez řádného mandátu od voličů. Legitimní je Vaše okamžitá rezignace na post primátora a zastupitele," píše ve výzvě výkonný výbor ČSSD Ostrava.

Podle něj mohl Kajnar řadu svých nyní avizovaných programových cílů prosazovat už jako primátor.

Ve středu v Ostravě zasedá zastupitelstvo, kde se bude probírat i údajná korupční aféra spojená s lobbistou Martinem Dědicem, který je vazbě. Není zcela vyloučeno, že některá z opozičních stran navrhne odstoupení celé rady.

Kajnar se s ČSSD definitivně rozešel poté, co loni před předčasnými volbami do Sněmovny dvakrát neúspěšně napadl u soudu kandidátku strany, která podle něj nebyla sestavena demokratickým způsobem. Kajnar na ní chyběl.

Někteří členové ČSSD ho později vyzvali k tomu, aby se vzdal členství ve straně, což neučinil. Nakonec mu členství bylo zrušeno.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy