Policista dostal za uplácení podmínku a ztratil místo

ČTK ČTK
13. 7. 2011 16:05
Muž dal úředníkovi magistrátu úplatek za svého známého, který řídil opilý
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Krajský soud v Ostravě potvrdil čtyřletou podmínku pro policistu Milana Malinu, který před časem uplatil kvůli opilému řidiči úředníka magistrátu ve Frýdku-Místku. Policista zároveň přijde o místo. 

"Jsem rád, že se podařilo pravomocně odsoudit a uzavřít další případ korupce. Většinou bývá velmi obtížné tuto trestnou činnost pachatelům prokazovat," řekl žalobce Alois Dlouhý, který se na kriminalitu v řadách policie specializuje.

Dodal, že na stopu nezákonně si počínajícího policisty inspektory ministerstva vnitra přivedl právě úředník odboru dopravy magistrátu ve Frýdku-Místku.

"Existovalo podezření, že přijímá úplatky. Se souhlasem státního zástupce mu byla do kanceláře umístěna kamera. Tak pak zaznamenala hned několik případů korupčního jednání," řekl žalobce.

Podle záznamu si takto úředník Ivan Michálek, který už byl také odsouzen, k výplatě přilepšoval často.

Od instalace do jeho zadržení kamera zaznamenala pět případů, kdy přijal od řidičů, kteří se dopustili přestupku, úplatek. Kamera zachytila i situaci, kdy mu policista Malina položil peníze na stůl se slovy: "Tady je výplata".

Policista odmítá vinu

"Malina byl pouze prostředník. V jiných případech úředník Michálek jednal přímo s řidiči," uvedl Dlouhý s tím, že pro mírnější postih policista chtěl za peníze zajistit pro známého, který řídil opilý. Hlídka mu při kontrole naměřila v krvi 0,33 promile alkoholu.

Policista, který kvůli pravomocnému odsouzení nyní bude muset řady strážců zákona opustit, vinu během procesu popíral.

Hájil se tím, že pouze známému splácel dluh. "Proč bych mu dával úplatek v kanceláři? Známe se 19 let, kdybych jej chtěl uplatit, zajedu za ním domů," argumentoval Malina před soudem ve Frýdku-Místku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

"V návaznosti na rozhodnutí vlády zakázat TikTok na vládních zařízeních rozhodly komise Dolní sněmovny i Sněmovny lordů, že TikTok bude zablokován na všech parlamentních zařízeních a v širší parlamentní síti," uvedl mluvčí obou komor britského parlamentu.

Aplikace pro sdílení videí, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se dostává pod stále větší drobnohled kvůli obavám, že by se uživatelská data mohla dostat do rukou čínské vlády. Aplikaci na služebních zařízeních již zakázaly Spojené státy, Kanada, Belgie i úřady Evropské unie.

Americký kongresový výbor dnes zpovídá ředitele TikToku, síti hrozí v USA kompletní zákaz. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. Ti vycházejí z předpokladu, že TikTok má vazby na Komunistickou stranu Číny a poskytuje jí americká data. Shou se snaží prokázat opak. Síti hrozí v USA zakázání.

V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na gymnázia se v Česku letos hlásí o desetinu více studentů než loni

Počet přihlášek k jednotným přijímacím zkouškám na gymnázia v Česku letos meziročně vzrostl o desetinu. Zatímco před rokem školy přijaly 72 943 přihlášek, nyní jich bylo 80 073. Nejvíce z nich, zhruba 34 400, obdržela letos osmiletá gymnázia. Následovala čtyřletá gymnázia s přibližně 32 500 přihláškami a šestiletá s asi 13 tisíc. Vyplývá to z údajů organizátora jednotných zkoušek společnost Cermat. Školáci mohli podávat dvě přihlášky. Kolik míst pro prváky střední školy od září nabízí, ministerstvo školství neví. Podle nedávného vyjádření jeho mluvčí Anety Lednové přehled mají zřizovatelé škol. Těmi jsou většinou kraje, podle nichž bude u gymnázií převis poptávky nad nabídkou.

Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se budou konat 13. a 14. dubna a na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Celkově k nim letos žáci podali přes 212 tisíc přihlášek, meziročně zhruba o 12 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy