Výbuch v Havířově zavinil bývalý nájemník, přiznal se

ČTK ČTK
26. 9. 2013 12:32
Čtyřiačtyřicetiletého muže policie obvinila z obecného ohrožení.
Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Kriminalisté dopadli viníka výbuchu plynu v domě v Havířově na Karvinsku. Jde o čtyřiačtyřicetiletého bývalého obyvatele zničeného bytu, který se k činu přiznal, řekl v Ostravě kriminalista Jaroslav Labaj.

Policie uvedla, že motivem byla špatná životní situace obviněného. Muž je nyní bezdomovec a do bytu se nelegálně vrátil. Podle informací ČTK výbuch způsobil úmyslně, protože sousedé chtěli, aby byt opustil.

Případ se tak podobá únorové tragédii z Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. Tam zřejmě problémový nájemník vyhodil do vzduchu celý vchod. Šest lidí tehdy zemřelo. Mezi nimi byly i tři děti. Zemřel i možný viník.

Policie ale neuvedla, že by se muž z Havířova tímto případem inspiroval. "Zatím tomu nic nenasvědčuje," řekl policista Zdeněk Kalivoda.

Muž obviněný z obecného ohrožení se přiznal, s policií spolupracuje. Důvody, proč výbuch způsobil, ale policisté nechtějí specifikovat. Nechtějí zveřejnit ani to, jakým způsobem nahromaděný plyn explodoval.

"Vyšetřování je na počátku. Nebudeme tyto informace komentovat. Za čas je jistě okomentuje dozorující státní zástupce," uvedl vyšetřovatel.

Podle informací ČTK byl posledním nájemníkem bytu otec obviněného muže. Stíhaný v něm bydlel jako podnájemník. Po smrti otce v bytě ještě nějakou dobu žil s další osobou, neplatili ale nájemné, a proto více než před rokem museli byt opustit.

Pak se ale do bytu vrátil. Sousedům to vadilo a snažili se o to, aby byt opustil. Právě tyto spory měly být hlavním důvodem, proč muž manipuloval s přívodem plynu a nahromaděný plyn nechal explodovat.

V minulosti byl několikrát odsouzen

Policisté ve čtvrtek potvrdili informace, že se do bytu nelegálně vrátil a nějakou dobu tam opět pobýval. Kriminalista také uvedl, že obviněný byl v minulosti několikrát odsouzen. Šlo především o tresty za majetkovou trestnou činnost. Policisté muže hledali několik dní. Dopadli ho v úterý.

Dům patří společnosti RPG. Její mluvčí Petr Handl řekl, že neměli informaci o tom, že by v bytě někdo dlouhodobě bez povolení přebýval. "Poslední kontrolu jsme tam provedli v květnu," řekl.

Uvedl ale, že na místě po výbuchu se o černém nájemníkovi mluvilo. "Apelujeme na obyvatele našich domů, aby sledovali, zda se v domech nepohybuje někdo cizí. Navíc by měli důsledně zavírat vchodové dveře," uvedl.

Exploze domem se čtyřmi vchody otřásla v neděli 15. září. Výbuch zničil dva byty v nejvyšším patře krajního vchodu, zraněn nebyl nikdo. Tuto část domu už natrvalo opustili jeho obyvatelé a přestěhovali se do bytů v okolí. Stejně tak i žena ze sousedního vchodu, jejíž byt sousedil s tím zničeným. Další lidé se po evakuaci a prohlídce domu statikem mohli vrátit.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy