Policie: Výbuch domu ve Frenštátě zavinil muž z přízemí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 2. 2013 14:11
Policie považuje tuto vyšetřovací verzi za nejpravděpodobnější
Foto: Ludvík Hradilek

Frenštát pod Radhoštěm (Novojičínsko) - Nedělní výbuch domu ve Frenštátě pod Radhoštěm s největší pravděpodobností způsobil sedmapadesátiletý muž, který v domě bydlel a při nehodě zahynul. Uvedla to policie s tím, že na základě získaných důkazů je tato vyšetřovací metoda nejpravděpodobnější.

"Považuji to za velmi závažný kriminální čin," řekl v úterý v Ostravě policejní prezident Martin Červíček.

Jeho slova později potvrdil i ředitel moravskoslezské policie Tomáš Tuhý: "I nadále pracujeme s několika verzemi. Prioritní pro nás ale je to, že se jednalo o úmyslný trestný čin dvaašedesátiletého muže. Byl obyvatelem domu."

Spekuluje se i o tom, že muž před tím, než pustil plyn ve sklepě a ve svém bytě, zabarikádoval vstupní dveře, aby ztížil práce záchranářům. To ale policie zatím nepotvrdila. "V tuto chvíli to nemůžeme potvrdit ani vyloučit. Musíme počkat na odborné vyjádření," řekl Tuhý. Ani případnou technickou závadu policisté zatím úplně nevyloučili. Potvrdili však, že určitě na několika místech explodoval plyn. Hovoří se minimálně o sklepě a přízemním bytě.

Lidé z okolních domů hovoří o tom, že motivem mohly být dluhy problémového obyvatele přízemního bytu. Z veřejně dostupných dokumentů společenství vlastníků domu, který obýval, vyplývá, že muž společně se svou ženou dlužili společenství na nájemném a příspěvcích do fondu oprav více jak 140 000 korun.

"Z veřejných rejstříků je patrné, že exekuce na dům vedena nebyla. Soud nařídil exekuci pouze proti jednomu z obyvatel, na jehož bytovou jednotku bylo vydáno zástavní právo," řekla mluvčí exekutorské komory Petra Báčová. V praxi to znamená, že muž s tímto majetkem nemohl disponovat.

Exekutoři byt v elektronické dražbě prodali. První termín dražby byl nařízen na začátek loňského roku. Proti tomu se ale majitel odvolal. Dražba se uskutečnila v novém termínu a loni 12. července byl byt prodán. Podle některých dohadů jej měl majitel v těchto dnech opustit. Souvislosti s výbuchem ale Báčová komentovat nechtěla. "Žádnou souvislost mezi neštěstím ve Frenštátě a dluhovými problémy jednoho z obyvatel nalézt nelze," řekla.

Prohlédněte si fotografie z místa výbuchu:

Dva lidé z jedenácti, kteří utrpěli zranění při nedělním výbuchu a následném požáru domu ve Frenštátě pod Radhoštěm, jsou podle lékařů nadále ve velmi vážném stavu. Dál bojují o život v ostravské fakultní nemocnici.

Zbývající jsou již ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Tři zranění už dokonce nemocnici opustili.

Nejméně pět lidí při neštěstí zemřelo, dva jsou stále pohřešovaní. Hasiči v troskách ale našli ostatky, které mohou patřit dvěma lidem. Ještě je neidentifikovali, čekají na výsledky expertiz.

Osm zraněných je ve Fakultní nemocnici Ostrava-Poruba. Stav dvou je i nadále vážný. Muž a žena mají rozsáhlé popáleniny, žena na 90 procentech těla. "U zbývajících můžeme říci, že už nejsou ohroženy jejich životy," uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

V novojičínské nemocnici skončili tři zranění. Dvě ženy s lehčím poraněním a mladík, který byl na jednotce intenzivní péče.

"Pacientky jsme do domácího léčení propustili ještě v pondělí večer. Stav mladého muže se zlepšil a byl přeložen na plicní oddělení. Později podepsal revers a nemocnici v pondělí večer na vlastní žádost opustil také," uvedla mluvčí zdravotnického zařízení Hana Szotkowská.

Exploze v panelovém domě v centru města nastala v neděli krátce před 04:00. Po výbuchu vypukl požár, který zničil celý třípatrový dům, v němž bylo šest bytů.

 

Právě se děje

Další zprávy