Policie: V Paskově nejspíš vybuchl metan, čekáme na posudky

ČTK ČTK
25. 11. 2014 11:10
Metan měl uniknout z nedalekého potrubí. V nemocnici zůstává pět popálených.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Irena Hošková\Economia

Paskov - V případě výbuchu budovy v Paskově na Frýdecko-Místecku, při kterém se minulý týden v úterý zranilo devět lidí, policie čeká na znalecké posudky, které mají potvrdit příčinu výbuchu.

Tou by měl být únik metanu z nedalekého potrubí, řekl mluvčí frýdecko-místecké policie Vlastimil Starzyk. V nemocnici zůstává dál pět popálených.

Policie se nyní drží jediné verze. Výbuch pravděpodobně zavinil únik metanu z nedalekého plynového potrubí vedoucího pod zemí. Potrubí patří společnosti Green Gas DPB, která v areálu bývalé šachty Dolu Paskovtěží důlní plyn a využívá jej k vytápění domů na sídlišti v Paskově.

"V tuto chvíli čekáme na znalecké posudky, které tuto verzi definitivně potvrdí. Jejich zpracování bude trvat ještě několik týdnů," uvedl Starzyk.

Výbuch zranil devět lidí, kteří v tu chvíli byli v budově, kde sídlí například i celní úřad. Pět z nich je stále v péči lékařů popáleninového centra. Žena popálená na 75 procentech těla zůstává v kritickém stavu, další tři ženy jsou ve vážném stavu.

Všichni jsou umístěny na jednotce intenzivní péče. Pátý pacient, muž, je na běžném pokoji a je pravděpodobné, že v dalších dnech bude propuštěn do domácího léčení.

Společnost Green Gas DPB už dříve potvrdila, že její potrubí dostatečně netěsnilo. Firma těží metan pomocí těžební stanice důlního plynu umístěné v Paskově.

"Tato stanice těží metan z jam bývalého Dolu Paskov. Paskovské jámy, které jsou jeho zdrojem, jsou umístěny v dostatečné vzdálenosti od místa exploze, zhruba 250 metrů," řekl už dříve mediální zástupce firmy Jaroslav Baďura. Potrubím je pak důlní plyn dodáván do plynové kotelny na sídlišti Bělská v Paskově.

Potrubí bylo postaveno v roce 2008 a o rok později bylo zkolaudováno. Celkem firma provozuje 153 kilometrů potrubí. Podle Baďury se těsnost plynovodu kontroluje dvakrát za rok. "Toto konkrétní potrubí bylo kontrolováno 6. listopadu. Plynovod těsnil," doplnil.

Exploze budovou otřásla minulý týden v úterý kolem 08:00. Policie evakuovala 30 lidí a uzavřela okolí. Dvoupodlažní objekt, kde nastala exploze, stojí na okraji přepravního terminálu, v těsném sousedství dnes už nefungující šachty Dolu Paskov.

V budově, která patří přepravní společnosti AWT, byly kanceláře. Některé využívá přímo firma, další pak celníci či soukromé firmy, které vyřizují celní deklarace například pro vývoz zboží do zahraničí.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Milwaukee v NBA zdolalo Memphis košem dvě sekundy před koncem

Basketbalisté Milwaukee porazili ve čtvrtečním utkání NBA Memphis 112:111 košem Jrue Holidaye dvě sekundy před koncem. Hvězdou zápasu byl ale Janis Adetokunbo, který zaznamenal 26 bodů a 11 doskoků a jen dvě asistence jej dělily od zisku triple doublu. Třetí tým Východní konference se v posledním hracím dnu před přestávkou pro Utkání hvězd vrátil na vítěznou vlnu, z které ho minule po pěti výhrách srazil Denver. Nezabránilo tomu ani 35 bodů Ja Moranta.

Výsledky NBA:

Boston - Toronto 132:125, Indiana - Denver 103:113, Memphis - Milwaukee 111:112, New Orleans - Miami 93:103, New York - Detroit 114:104, Phoenix - Golden State 120:98, Portland - Sacramento 123:119, San Antonio - Oklahoma City 102:107, Washington - LA Clippers 119:117.

před 9 minutami

Čína stanovila cíl letošního růstu HDP na více než šest procent

Čína stanovila na letošní rok cíl růstu ekonomiky na více než šest procent. Ve zprávě pro Všečínské shromáždění lidových zástupců to v pátek uvedl premiér Li Kche-čchiang. Představil rovněž plány na investice do technologií. Čína loni cíl růstu kvůli pandemii poprvé od roku 2002 nezveřejnila. Hrubý domácí produkt (HDP) země nakonec zvýšila o 2,3 procenta, což bylo nejméně za 44 let. Čína však byla jedinou velkou ekonomikou, které se podařilo vykázat růst.

"Jako obecný cíl na letošní rok bylo tempo růstu Číny stanoveno na více než šest procent," uvedl premiér podle agentury Reuters. "Při stanovení tohoto cíle jsme vzali v úvahu oživení ekonomické aktivity."

Letošní cíl je však výrazně pod odhady analytiků. Ti čekají, že růst může letos překonat osm procent. Analytici se domnívají, že nižší cíl dává plánovací komisi více prostoru pro prosazení reforem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy