Policie: V Paskově nejspíš vybuchl metan, čekáme na posudky

ČTK ČTK
25. 11. 2014 11:10
Metan měl uniknout z nedalekého potrubí. V nemocnici zůstává pět popálených.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Irena Hošková\Economia

Paskov - V případě výbuchu budovy v Paskově na Frýdecko-Místecku, při kterém se minulý týden v úterý zranilo devět lidí, policie čeká na znalecké posudky, které mají potvrdit příčinu výbuchu.

Tou by měl být únik metanu z nedalekého potrubí, řekl mluvčí frýdecko-místecké policie Vlastimil Starzyk. V nemocnici zůstává dál pět popálených.

Policie se nyní drží jediné verze. Výbuch pravděpodobně zavinil únik metanu z nedalekého plynového potrubí vedoucího pod zemí. Potrubí patří společnosti Green Gas DPB, která v areálu bývalé šachty Dolu Paskovtěží důlní plyn a využívá jej k vytápění domů na sídlišti v Paskově.

"V tuto chvíli čekáme na znalecké posudky, které tuto verzi definitivně potvrdí. Jejich zpracování bude trvat ještě několik týdnů," uvedl Starzyk.

Výbuch zranil devět lidí, kteří v tu chvíli byli v budově, kde sídlí například i celní úřad. Pět z nich je stále v péči lékařů popáleninového centra. Žena popálená na 75 procentech těla zůstává v kritickém stavu, další tři ženy jsou ve vážném stavu.

Všichni jsou umístěny na jednotce intenzivní péče. Pátý pacient, muž, je na běžném pokoji a je pravděpodobné, že v dalších dnech bude propuštěn do domácího léčení.

Společnost Green Gas DPB už dříve potvrdila, že její potrubí dostatečně netěsnilo. Firma těží metan pomocí těžební stanice důlního plynu umístěné v Paskově.

"Tato stanice těží metan z jam bývalého Dolu Paskov. Paskovské jámy, které jsou jeho zdrojem, jsou umístěny v dostatečné vzdálenosti od místa exploze, zhruba 250 metrů," řekl už dříve mediální zástupce firmy Jaroslav Baďura. Potrubím je pak důlní plyn dodáván do plynové kotelny na sídlišti Bělská v Paskově.

Potrubí bylo postaveno v roce 2008 a o rok později bylo zkolaudováno. Celkem firma provozuje 153 kilometrů potrubí. Podle Baďury se těsnost plynovodu kontroluje dvakrát za rok. "Toto konkrétní potrubí bylo kontrolováno 6. listopadu. Plynovod těsnil," doplnil.

Exploze budovou otřásla minulý týden v úterý kolem 08:00. Policie evakuovala 30 lidí a uzavřela okolí. Dvoupodlažní objekt, kde nastala exploze, stojí na okraji přepravního terminálu, v těsném sousedství dnes už nefungující šachty Dolu Paskov.

V budově, která patří přepravní společnosti AWT, byly kanceláře. Některé využívá přímo firma, další pak celníci či soukromé firmy, které vyřizují celní deklarace například pro vývoz zboží do zahraničí.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy