Policie odhalila muže, kteří pěstovali a prodávali marihuanu. Mohli si přijít až na 8 milionů korun

ČTK ČTK
27. 7. 2016 11:14
Moravskoslezská a pražská policie zadržely pětici mužů, která pěstovala marihuanu ve velkokapacitních stanech. Prodejem drogy si mohli podle odhadu vydělat až osm milionů korun. Muži marihuanu prodávali nejen v Praze, severních Čechách a Moravskoslezském kraji, ale také v Polsku. Pěstovali kvalitní marihuanu, která měla vysoký obsah THC. Policie při zásahu zajistila nejen stany k pěstování, ale i již usušenou rostlinu, hašiš nebo Fénixovy slzy.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Policie ČR

Ostrava - Až osm milionů korun si výrobou a prodejem marihuany mohla vydělat skupina pěti mužů ve věku od 25 do 56 let z Bruntálska a Šumperska, kterou koncem června zadržela moravskoslezská a pražská zásahová jednotka. Muži marihuanu pěstovali ve velkokapacitních stanech od počátku roku 2014. "Výrobky z marihuany prodávali nejen v hlavním městě, severních Čechách a Moravskoslezském kraji, ale také v Polsku," upřesnil náměstek moravskoslezského ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Radim Wita.

Podle něj muži pěstovali kvalitní marihuanu s vysokým obsahem THC. "Bylo provedeno několik prohlídek domovních a prohlídek jiných prostor. Při těchto prohlídkách se podařilo zajistit několik velkokapacitních stanů pro pěstování marihuany. Pět hydroponních strojů pro hydroponní pěstování marihuany a také na 500 rostlin marihuany těsně před sklizní," řekl Wita. Policie zajistila i zhruba jeden kilogram sušiny marihuany připravené k distribuci a další výrobky, jako jsou hašiš a Fénixovy slzy, tedy tinkturu s obsahem vysokého množství THC.

Wita uvedl, že z jednoho pěstebního cyklu marihuany, který trvá zhruba tři měsíce, si skupina mohla vydělat prodejem marihuany přibližně 800 tisíc korun. "Z té zajištěné marihuany, která byla těsně před sklizní, se naším znaleckým zkoumáním podařilo zjistit, že by bylo možno získat až 14,5 kilogramu sušiny. To znamená v hodnotě nějakých 1,4 milionu korun," podotkl Wita.

K pěstování drog muži využívali například opuštěné chaty i bývalý penzion. "Stany byly umístěny uvnitř nepoužívaných objektů, jejichž majitelem byl jeden z těch pachatelů. Celá organizace fungovala tak, že jeden z těch pachatelů právě poskytoval prostory k pěstování, zbylí pachatelé se zabývali vlastním pěstováním marihuany, další se potom staral o distribuci, případně výrobu následných výrobků," upřesnil Wita.

Muži jsou stíháni vazebně a byli obviněni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Hrozí jim až dvanáctileté vězení. V minulosti za obdobnou trestnou činnost nebyli trestáni, někteří byli i zaměstnáni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

Salačův tým zvolil stejnou strategii jako ve třetím tréninku, vyjel na použitých pneumatikách. "Jen abych si to objel a zjistil, jaké jsou podmínky na trati a jak funguje tlak na té teplotě, jaká zrovna je. Pak jsme dali nové pneumatiky, první kolo jsem měl docela dobře rozjeté, ale pak jsem dostal highsider, tím to kolo pro mě skončilo," popsal.

Ve druhém si prožil totéž. "Bylo ještě rychlejší, ale bohužel jsem dostal další highsider a vyjel jsem mimo track limits. To kolo jsem dojel, myslím si, že i čas by stačil na postup do Q2. Když jsem najížděl do posledního kola, měl jsem dobrý pocit, že to vyjde, ale zase tam byla žlutá vlajka," uvedl. "Kvalifikaci jsme tedy opět prokaučovali, ale myslím si, že není nic ztraceného. Jsem tady hodně silný, dovedu jet rychle sám, to je důležité. Už se těším na zítřejší závod, bude to stíhací jízda," dodal Salač.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

Moto2: 1. R. Fernández (Šp./Kalex) 1:36,264, 2. Lowes (Brit./Kalex) -0,351, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) -0,524.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy