Policie obvinila tři lidi kvůli obchodu s padělanými obrazy, jedním z nich je známý překupník

ČTK ČTK
28. 7. 2016 7:42
Policie obvinila kvůli podezření z obchodu s padělanými obrazy známého překupníka uměleckých děl Jaroslava Fröhlicha, jeho manželku a ještě jednoho muže. V jeho domě našli policisté desítky obrazů známých malířů, třeba od Emila Filly nebo Čestmíra Janoška, a nyní prověřují, zda jsou pravé, nebo jde o padělky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ostrava - Ostravští kriminalisté obvinili kvůli podezření z obchodu s padělanými obrazy jednoho z nejznámějších překupníků uměleckých děl Jaroslava Fröhlicha, jeho manželku a ještě jednoho muže. Ve Fröhlichově domě v Chýni u Prahy policisté našli desítky obrazů známých malířů, třeba od Emila Filly nebo Čestmíra Janoška, a nyní prověřují, zda jsou pravé, nebo jde o padělky. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál (ČRo).

Fröhlichův advokát Tomáš Kaiser možný konflikt svého klienta se zákonem odmítá. "Ani z usnesení z trestního stíhání, ani z probíhajícího dokazování nevyplývá, že by si opatřil vědomě nějaký padělek. Čekal bych, že se zjistí, že pan Fröhlich vědomě prodával padělky. Tak tomu ale není," řekl ČRo. Ostravská státní zástupkyně Monika Obořilová se k případu nechtěla vyjadřovat.

Detektivové podle ČRo sledovali a odposlouchávali Fröhlicha nejméně rok, v jeho domě v Chýni ho zatkli letos v květnu a obviněný je nyní ve vazbě. Policie má podezření, že muž prodával falešné obrazy i se znaleckými posudky, které si nechal na padělaná díla udělat. Pokud by se to prokázalo, škoda by mohla být nejméně v řádech desítek milionů korun, uvedl ČRo.

Fröhlich byl podle ČRo zřejmě v pozadí kontroverzní výstavy v Alšově jihočeské galerii, která v roce 2011 nabídla 125 neznámých obrazů a kreseb jedné z nejznámějších ruských malířek 20. století Natalie Gončarovové. Policie i odborníci jsou dosud přesvědčeni, že šlo o padělky a cílem výstavy bylo tyto obrazy legalizovat, uvedl Český rozhlas. Kam díla po výstavě putovala a kolik z nich se podařilo prodat, policie zatím marně zjišťuje.

 

Právě se děje

před 10 minutami

ÚOHS povolil vstup francouzského investora do on-line supermarketu Rohlik.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil vstup francouzského investora Partech Partners SAS do společnosti Velká Pecka, která provozuje on-line supermarket Rohlik.cz. Úřad o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti on-line maloobchodního prodeje potravinářského a nepotravinářského zboží denní potřeby," uvedl úřad ve zprávě. Francouzská společnost bude firmu kontrolovat společně s jejím většinovým majitelem Tomášem Čuprem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy