Policie obvinila tři lidi kvůli obchodu s padělanými obrazy, jedním z nich je známý překupník

ČTK ČTK
28. 7. 2016 7:42
Policie obvinila kvůli podezření z obchodu s padělanými obrazy známého překupníka uměleckých děl Jaroslava Fröhlicha, jeho manželku a ještě jednoho muže. V jeho domě našli policisté desítky obrazů známých malířů, třeba od Emila Filly nebo Čestmíra Janoška, a nyní prověřují, zda jsou pravé, nebo jde o padělky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ostrava - Ostravští kriminalisté obvinili kvůli podezření z obchodu s padělanými obrazy jednoho z nejznámějších překupníků uměleckých děl Jaroslava Fröhlicha, jeho manželku a ještě jednoho muže. Ve Fröhlichově domě v Chýni u Prahy policisté našli desítky obrazů známých malířů, třeba od Emila Filly nebo Čestmíra Janoška, a nyní prověřují, zda jsou pravé, nebo jde o padělky. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál (ČRo).

Fröhlichův advokát Tomáš Kaiser možný konflikt svého klienta se zákonem odmítá. "Ani z usnesení z trestního stíhání, ani z probíhajícího dokazování nevyplývá, že by si opatřil vědomě nějaký padělek. Čekal bych, že se zjistí, že pan Fröhlich vědomě prodával padělky. Tak tomu ale není," řekl ČRo. Ostravská státní zástupkyně Monika Obořilová se k případu nechtěla vyjadřovat.

Detektivové podle ČRo sledovali a odposlouchávali Fröhlicha nejméně rok, v jeho domě v Chýni ho zatkli letos v květnu a obviněný je nyní ve vazbě. Policie má podezření, že muž prodával falešné obrazy i se znaleckými posudky, které si nechal na padělaná díla udělat. Pokud by se to prokázalo, škoda by mohla být nejméně v řádech desítek milionů korun, uvedl ČRo.

Fröhlich byl podle ČRo zřejmě v pozadí kontroverzní výstavy v Alšově jihočeské galerii, která v roce 2011 nabídla 125 neznámých obrazů a kreseb jedné z nejznámějších ruských malířek 20. století Natalie Gončarovové. Policie i odborníci jsou dosud přesvědčeni, že šlo o padělky a cílem výstavy bylo tyto obrazy legalizovat, uvedl Český rozhlas. Kam díla po výstavě putovala a kolik z nich se podařilo prodat, policie zatím marně zjišťuje.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 28 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy