Policie obvinila pětici mužů z nelegální výroby tabáku

ČTK ČTK
4. 4. 2014 12:43
Muži z Karvinska a Frýdecko-Místecka údajně způsobili škodu sedm milionů korun. Za krácení spotřební daně jim hrozí pět až deset let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Moravskoslezští policisté obvinili pět mužů ve věku 27 až 51 let z Karvinska a Frýdecko-Místecka, kteří z Polska do ČR nelegálně dováželi tabákové listy. Zpracovávali je na tabák a distribuovali po Česku.

Na spotřební dani tak způsobili škodu téměř sedm milionů korun. "Za krácení daně, poplatku a jiné podobné platby jim hrozí od pěti do deseti let vězení. Muži skončili ve vazbě," řekl v pátek šéf moravskoslezské hospodářské kriminálky Martin Válek.

"V průběhu let 2013 a 2014 dováželi tabákové listy z Polska na území České republiky, kde tyto listy zpracovávali na výrobky podléhající spotřební dani. Jednalo se o tabák vhodný ke kouření, který dále distribuovali," uvedl dále.

Tři tuny tabáku a dva miliony v hotovosti

Podle něj skupina takto zpracovala zhruba čtyři tuny tabáku. "Byly provedeny domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor s tím, že kromě necelých tří tun tabáku a výrobního zařízení byla zajištěna taktéž finanční částka v hotovosti přesahující dva miliony korun," řekl Válek.

Dopadení mužů podle něj nebylo dramatické. Nebyli zadrženi najednou, ale postupně na různých místech Moravskoslezského kraje.

Policie zatím odmítla sdělit jakékoli podrobnosti ke skupině obviněných mužů, stejně tak Válek nechtěl komentovat, k jakým odběratelům vyrobený tabák směřoval.

Na případu moravskoslezští kriminalisté spolupracovali s Celním úřadem pro Moravskoslezský kraj. Zástupce ředitele Kamil Kaluža upřesnil, že surový tabák byl z Polska k dalšímu zpracování přivážen do několika míst na Karvinsku a Ostravsku.

"Docházelo ke strojnímu řezání, napařování, míchání, balení do papírových pytlů a další distribuci na území České republiky," řekl Kaluža. Skupina tak podle něj uváděla tabák do volného daňového oběhu, aniž byla uhrazena spotřební daň. Celníci skupinu i ve spolupráci s polskou pohraniční stráží několik měsíců sledovali.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy