reklama
 
 

Policie obvinila pětici mužů z nelegální výroby tabáku

4. 4. 2014 12:43
Muži z Karvinska a Frýdecko-Místecka údajně způsobili škodu sedm milionů korun. Za krácení spotřební daně jim hrozí pět až deset let vězení.

Ostrava - Moravskoslezští policisté obvinili pět mužů ve věku 27 až 51 let z Karvinska a Frýdecko-Místecka, kteří z Polska do ČR nelegálně dováželi tabákové listy. Zpracovávali je na tabák a distribuovali po Česku.

Na spotřební dani tak způsobili škodu téměř sedm milionů korun. "Za krácení daně, poplatku a jiné podobné platby jim hrozí od pěti do deseti let vězení. Muži skončili ve vazbě," řekl v pátek šéf moravskoslezské hospodářské kriminálky Martin Válek.

"V průběhu let 2013 a 2014 dováželi tabákové listy z Polska na území České republiky, kde tyto listy zpracovávali na výrobky podléhající spotřební dani. Jednalo se o tabák vhodný ke kouření, který dále distribuovali," uvedl dále.

Tři tuny tabáku a dva miliony v hotovosti

Podle něj skupina takto zpracovala zhruba čtyři tuny tabáku. "Byly provedeny domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor s tím, že kromě necelých tří tun tabáku a výrobního zařízení byla zajištěna taktéž finanční částka v hotovosti přesahující dva miliony korun," řekl Válek.

Dopadení mužů podle něj nebylo dramatické. Nebyli zadrženi najednou, ale postupně na různých místech Moravskoslezského kraje.

Policie zatím odmítla sdělit jakékoli podrobnosti ke skupině obviněných mužů, stejně tak Válek nechtěl komentovat, k jakým odběratelům vyrobený tabák směřoval.

Na případu moravskoslezští kriminalisté spolupracovali s Celním úřadem pro Moravskoslezský kraj. Zástupce ředitele Kamil Kaluža upřesnil, že surový tabák byl z Polska k dalšímu zpracování přivážen do několika míst na Karvinsku a Ostravsku.

"Docházelo ke strojnímu řezání, napařování, míchání, balení do papírových pytlů a další distribuci na území České republiky," řekl Kaluža. Skupina tak podle něj uváděla tabák do volného daňového oběhu, aniž byla uhrazena spotřební daň. Celníci skupinu i ve spolupráci s polskou pohraniční stráží několik měsíců sledovali.

autor: ČTK | 4. 4. 2014 12:43

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Moravskoslezský kraj

  reklama
  reklama
  reklama