Policie našla ve sklepě domu 700 litrů čistého metanolu

ČTK ČTK
28. 8. 2013 14:01
Majitel domu před časem zemřel a jedovatou tekutinu ve sklepě našli příbuzní při úklidu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Karviná - Policie a celníci našli ve sklepě rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku téměř 700 litrů čistého metanolu.

Majitel domu před časem zemřel a jedovatou tekutinu ve sklepě našli příbuzní při úklidu. Informovala o tom mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj Pavla Zdobnická.

Případ bude řešit policie. Ta bude zjišťovat i to, jak souvisí s metanolovou aférou, která si od loňského září vyžádala už 47 mrtvých.

Jedovatou tekutinu našla příbuzná zemřelého muže, když vyklízela sklepní prostory. "Našla různé kanystry a barely s neznámou látkou. Nejednalo se o jednu láhev, ale celkem o 665 litrů čiré tekutiny se zápachem po lihu," řekla mluvčí.

Známého pak poprosila, aby vzorek odnesl na policii a nechal otestovat na přítomnost metanolu.

Rozbory odhalily přítomnost jedu. Případ si převzali moravskoslezští celníci. Veškeré lihoviny zajistili a odebrali vzorky, které ihned převezli do Celně technické laboratoře v Ostravě. "Výsledek testů byl katastrofální. Jednalo o čistý metanol," doplnila Zdobnická.

Celníci nyní případ předají moravskoslezským kriminalistům. Ti budou například zjišťovat, odkud metanol pochází a jak souvisí s metanolovou aférou.

"Spis jsme ještě nepřevzali. V tuto chvíli se nemůžeme k případu vyjadřovat," řekla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Metanolová kauza vypukla loni v září v Moravskoslezském kraji. Postupně v celém Česku zemřelo 47 lidí. Dalších téměř 80 mělo zdravotní problémy. Řada z nich má doživotní následky.

 

Právě se děje

Další zprávy