Policie našla stáčírnu, další otrávený v Praze

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 9. 2012 19:15
Pátek přinesl další úmrtí na otravu metanolem, další otrávené a další objevený nelegální alkohol
Leoě Heger vyhlásil celoplošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu v pátek 19 hodin.
Leoě Heger vyhlásil celoplošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu v pátek 19 hodin. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dalšího otráveného metanolem hlásí Praha. Mladík je podle lékařů v kritickém stavu.

V pátek půl hodiny před polednem přišel třicetiletý muž do nemocnice v Praze 1 a stěžoval si na rozostřené vidění a bolesti břicha. Lékaři pak krátce před druhou hodinou odpoledne u muže potvrdili otravu metylalkoholem a okamžitě ho převezli do nemocnice v Praze 2.

Hospitalizovaný je momentálně v umělém spánku a podle lékařů v kritickém stavu. Pražští policisté se teď snaží co nejrychleji zjistit maximum informací k tomuto případu a zejména to, kde, kdy a jakou lihovinu muž požil.

V souvislosti se sérií otrav alkoholickými nápoji obsahujícími nebezpečný metanol bylo zadrženo již šestnáct podezřelých z Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje.

Otravy si zatím vyžádaly 19 mrtvých a desítky hospitalizovaných s vážnými zdravotními problémy. Poslední obětí je 66letá žena z Havířova, kterou v jejím bytě nalezl jeden z příbuzných. "Pitva v jejím těle prokázala nebezpečný metanol," potvrdil ředitel moravskoslezské policie Tomáš Tuhý.

Policie varuje před alkoholem ve skleněné lahvi o obsahu jednoho litru opatřené etiketou "FREDERIC, Trade Mark, 50 % Wodka, EXTRA FINE". Obsah lahví může být vysoce toxický, varuje policie.
Policie varuje před alkoholem ve skleněné lahvi o obsahu jednoho litru opatřené etiketou "FREDERIC, Trade Mark, 50 % Wodka, EXTRA FINE". Obsah lahví může být vysoce toxický, varuje policie. | Foto: Policie ČR

Moravskoslezská policie obvinila kvůli otravám celkem osm lidí. Další dva zadržela. Je mezi nimi například manželský pár nebo otec se synem. "U některých probíhá řízení o vzetí do vazby," uvedl Tuhý.

"Co se týče právní kvalifikace věci, převažují trestné činy ohrožování zdraví závadovými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, dále jde o trestný čin porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží či neoprávněné podnikání," upřesnila krajská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Postupujeme vzhůru, říká policie 

Policie na severu Moravy objevila i nelegální výrobnu a v ní víc než 5 tisíc litrů lihovin. Policisté provedli i celkem 17 prohlídek, zejména domovních, a celkem zajistili 6500 věcí.

Policisté nově varují před alkoholem ve skleněné lahvi o obsahu jednoho litru opatřené etiketou "FREDERIC, Trade Mark, 50 % Wodka, EXTRA FINE". Obsah lahví může být vysoce toxický, varují. "Tyto lahve nekonzumujte a ihned odevzdejte na nejbližším oddělení policie," upozorňuje mluvčí Holčáková.

Kriminalisté ale zatím nedopadli úplně nejvyšší představitele skupiny, která s alkoholem obchodovala. "Postupujeme vzhůru," řekl ředitel Tuhý.

Kriminalisté ve Zlínském kraji obvinili v kauze pančovaného alkoholu dalšího muže. 

V Olomouci pak zadržela policie další čtyři podezřelé, v jejichž lahvích byl hojný výskyt vzorků s metylalkoholem.

V kauze otrav metanolem doposud policisté zadrželi šestnáct podezřelých, tři v Moravskoslezském kraji, dva ve Zlínském a čtyři v Olomouckém.

U skupiny lidí z Přerovska policisté zajistili lahve, desítky z nich obsahovaly metylalkohol v různé koncentraci.

Skupina je podle policie spojena i s případy obětí otrav, které jsou doposud v regionu čtyři, zatím ale není nikdo z dopadených stíhán.

Obvinění čelí i sedmatřicetiletý provozovatel večerky na zlínském sídlišti Jižní Svahy, ve které si rovněž koupili alkohol lidé otrávení metanolem, a jednapadesátiletý muž, který do večerky nápoje dodával.

Provozovatel obchodu byl po nálezu neokolkovaných lahví obviněn z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Dodavatele viní policie z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, neoprávněného podnikání a porušení předpisu o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží.

V garáži obviněného distributora ve Zlíně objevila policie ve čtvrtek stáčírnu, míchárnu a sklad nelegálního alkoholu s asi 500 lahvemi a etiketami různých likérek.

Náměstek policejního prezidenta a vedoucí speciálního vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera řekl České televizi, že rozbory vzorků ze skladu potvrdily přítomnost metylalkoholu. Jeho přesný podíl v zajištěných alkoholických nápojích ale ještě není znám.

V uplynulých dnech zajistila policie podezřelý alkohol i na Přibramsku, kde prověřila celkem 40 vzorků. V pátek vyšlo najevo, že u pěti z nich bylo značné množství metanolu. Sdělila to mluvčí policie Monika Schindlová.

Šlo především o alkohol z prodejny v Příbrami, kde se ho zřejmě napil pětašedesátiletý muž, který od neděle s otravou leží v nemocnici. Alkohol s metanolem u sebe měla i jedna fyzická osoba na Dobříšsku.

Policie v souvislosti s otravami zatím šetří 39 případů. Policejní prezident Martin Červíček ve čtvrtek uvedl, že veškeré šetření se týká potenciálních dealerů a výrobců nebezpečného alkoholu.

Do Česka dorazil speciální lék z Norska

Počet potvrzených obětí série otrav nebezpečným alkoholem tak zůstává v Moravskoslezském kraji na deseti a dalších 16 lidí je v tamních nemocnicích.

Stav některých se zlepšuje, u pěti je ale stále vážný. Městská nemocnice Ostrava již obdržela speciální lék fomepizol dovezený z Norska. Dostala celkem dvacet balení tohoto protijedu, který by měl stačit pro čtyři pacienty.

Otravy včetně případů končících smrtí se objevily také ve Zlínském, Olomouckém, Jihomoravském a Středočeském kraji. V celé republice zemřelo po vypití nekvalitních alkoholických nápojů 18 lidí, u dalších dvou se čeká na výsledky pitvy.

Hospitalizovaných jsou v ČR desítky, někteří oslepli, zdravotní následky budou u mnohých trvalé.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Prověřování Vrbětické kauzy se soustředí na jedinou verzi, uvedl šéf dozorujícího státního zastupitelství

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU, která vychází z logických dedukcí a řady opatřených důkazů. Řekl to ve čtvrtek Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze "mimořádně klíčové" poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat.

"Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění," uvedl Sladký. "Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy," doplnil. Zároveň pochválil práci policistů i zpravodajců.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Šéf vojenských zpravodajců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy