Policie našla stáčírnu, další otrávený v Praze

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 9. 2012 19:15
Pátek přinesl další úmrtí na otravu metanolem, další otrávené a další objevený nelegální alkohol
Leoě Heger vyhlásil celoplošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu v pátek 19 hodin.
Leoě Heger vyhlásil celoplošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu v pátek 19 hodin. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dalšího otráveného metanolem hlásí Praha. Mladík je podle lékařů v kritickém stavu.

V pátek půl hodiny před polednem přišel třicetiletý muž do nemocnice v Praze 1 a stěžoval si na rozostřené vidění a bolesti břicha. Lékaři pak krátce před druhou hodinou odpoledne u muže potvrdili otravu metylalkoholem a okamžitě ho převezli do nemocnice v Praze 2.

Hospitalizovaný je momentálně v umělém spánku a podle lékařů v kritickém stavu. Pražští policisté se teď snaží co nejrychleji zjistit maximum informací k tomuto případu a zejména to, kde, kdy a jakou lihovinu muž požil.

V souvislosti se sérií otrav alkoholickými nápoji obsahujícími nebezpečný metanol bylo zadrženo již šestnáct podezřelých z Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje.

Otravy si zatím vyžádaly 19 mrtvých a desítky hospitalizovaných s vážnými zdravotními problémy. Poslední obětí je 66letá žena z Havířova, kterou v jejím bytě nalezl jeden z příbuzných. "Pitva v jejím těle prokázala nebezpečný metanol," potvrdil ředitel moravskoslezské policie Tomáš Tuhý.

Policie varuje před alkoholem ve skleněné lahvi o obsahu jednoho litru opatřené etiketou "FREDERIC, Trade Mark, 50 % Wodka, EXTRA FINE". Obsah lahví může být vysoce toxický, varuje policie.
Policie varuje před alkoholem ve skleněné lahvi o obsahu jednoho litru opatřené etiketou "FREDERIC, Trade Mark, 50 % Wodka, EXTRA FINE". Obsah lahví může být vysoce toxický, varuje policie. | Foto: Policie ČR

Moravskoslezská policie obvinila kvůli otravám celkem osm lidí. Další dva zadržela. Je mezi nimi například manželský pár nebo otec se synem. "U některých probíhá řízení o vzetí do vazby," uvedl Tuhý.

"Co se týče právní kvalifikace věci, převažují trestné činy ohrožování zdraví závadovými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, dále jde o trestný čin porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží či neoprávněné podnikání," upřesnila krajská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Postupujeme vzhůru, říká policie 

Policie na severu Moravy objevila i nelegální výrobnu a v ní víc než 5 tisíc litrů lihovin. Policisté provedli i celkem 17 prohlídek, zejména domovních, a celkem zajistili 6500 věcí.

Policisté nově varují před alkoholem ve skleněné lahvi o obsahu jednoho litru opatřené etiketou "FREDERIC, Trade Mark, 50 % Wodka, EXTRA FINE". Obsah lahví může být vysoce toxický, varují. "Tyto lahve nekonzumujte a ihned odevzdejte na nejbližším oddělení policie," upozorňuje mluvčí Holčáková.

Kriminalisté ale zatím nedopadli úplně nejvyšší představitele skupiny, která s alkoholem obchodovala. "Postupujeme vzhůru," řekl ředitel Tuhý.

Kriminalisté ve Zlínském kraji obvinili v kauze pančovaného alkoholu dalšího muže. 

V Olomouci pak zadržela policie další čtyři podezřelé, v jejichž lahvích byl hojný výskyt vzorků s metylalkoholem.

V kauze otrav metanolem doposud policisté zadrželi šestnáct podezřelých, tři v Moravskoslezském kraji, dva ve Zlínském a čtyři v Olomouckém.

U skupiny lidí z Přerovska policisté zajistili lahve, desítky z nich obsahovaly metylalkohol v různé koncentraci.

Skupina je podle policie spojena i s případy obětí otrav, které jsou doposud v regionu čtyři, zatím ale není nikdo z dopadených stíhán.

Obvinění čelí i sedmatřicetiletý provozovatel večerky na zlínském sídlišti Jižní Svahy, ve které si rovněž koupili alkohol lidé otrávení metanolem, a jednapadesátiletý muž, který do večerky nápoje dodával.

Provozovatel obchodu byl po nálezu neokolkovaných lahví obviněn z porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží. Dodavatele viní policie z ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti, neoprávněného podnikání a porušení předpisu o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží.

V garáži obviněného distributora ve Zlíně objevila policie ve čtvrtek stáčírnu, míchárnu a sklad nelegálního alkoholu s asi 500 lahvemi a etiketami různých likérek.

Náměstek policejního prezidenta a vedoucí speciálního vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera řekl České televizi, že rozbory vzorků ze skladu potvrdily přítomnost metylalkoholu. Jeho přesný podíl v zajištěných alkoholických nápojích ale ještě není znám.

V uplynulých dnech zajistila policie podezřelý alkohol i na Přibramsku, kde prověřila celkem 40 vzorků. V pátek vyšlo najevo, že u pěti z nich bylo značné množství metanolu. Sdělila to mluvčí policie Monika Schindlová.

Šlo především o alkohol z prodejny v Příbrami, kde se ho zřejmě napil pětašedesátiletý muž, který od neděle s otravou leží v nemocnici. Alkohol s metanolem u sebe měla i jedna fyzická osoba na Dobříšsku.

Policie v souvislosti s otravami zatím šetří 39 případů. Policejní prezident Martin Červíček ve čtvrtek uvedl, že veškeré šetření se týká potenciálních dealerů a výrobců nebezpečného alkoholu.

Do Česka dorazil speciální lék z Norska

Počet potvrzených obětí série otrav nebezpečným alkoholem tak zůstává v Moravskoslezském kraji na deseti a dalších 16 lidí je v tamních nemocnicích.

Stav některých se zlepšuje, u pěti je ale stále vážný. Městská nemocnice Ostrava již obdržela speciální lék fomepizol dovezený z Norska. Dostala celkem dvacet balení tohoto protijedu, který by měl stačit pro čtyři pacienty.

Otravy včetně případů končících smrtí se objevily také ve Zlínském, Olomouckém, Jihomoravském a Středočeském kraji. V celé republice zemřelo po vypití nekvalitních alkoholických nápojů 18 lidí, u dalších dvou se čeká na výsledky pitvy.

Hospitalizovaných jsou v ČR desítky, někteří oslepli, zdravotní následky budou u mnohých trvalé.

 

Právě se děje

Další zprávy