Policie: Indicie o hrozbě výbuchu ve Frenštátu nebyly

Domácí Domácí
20. 2. 2013 15:48
Hlavní verzí při vyšetřování výbuchu domu je podezření z úmyslného zločinu
Výbuch ve Frenštátu.
Výbuch ve Frenštátu. | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Moravskoslezští policisté potvrdili, že prioritní verzí při vyšetřování okolností výbuchu domu ve Frenštátu pod Radhoštěm je verze úmyslného zločinu.

Zároveň se ale ohradili proti tvrzení některých médií, že by předem věděli o možném riziku nebo výhružkách.

Podle policejní mluvčí Gabriely Holčákové policisté žádnou podobnou informaci před událostí nedisponovali.

"V letošním roce nepřijali moravskoslezští policisté žádné podání občana, v němž by podezřelý figuroval jako potencionální pachatel násilné či jiné trestné činnosti. Ani v předchozích letech (2011, 2012) tomu nebylo jinak," uvedla Holčáková.

Příbuzní muže podezřelého z úmyslného činu, který zemřel spolu s nejméně čtyřmi dalšími lidmi během výbuchu, policii sdělili, že se nechoval nezvykle ani v den neštěstí.

Sedmapadesátiletý muž, kterého podezřívá policie i sousedi, bydlel v přízemí výbuchem zničeného domu. Muž společně se svou ženou dlužili společenství na nájemném a příspěvcích do fondu oprav více jak 140 000 korun.

Podle mluvčí exekutorské komory Petry Báčové nařídil soud proti jednomu z obyvatel domu exekuci. Muž kvůli tomu svým bytem nemohl disponovat. Exekutoři byt prodali v elektronické dražbě. "Žádnou souvislost mezi neštěstím ve Frenštátě a dluhovými problémy jednoho z obyvatel nalézt nelze," dodala.

Fotogalerie: Po výbuchu ve Frenštátě

K výbuchu domu došlo v neděli ráno. Policie dosud nevyloučila žádnou z prověřovaných verzí, mezi kterými je i možnost technické závady. Nyní čeká na závěry znalců.

"Předběžně lze potvrdit dvě ohniska požáru, nicméně ani zde nemáme závěry znalců, kteří i v dalších, okolnostmi lišících se případech mnohdy potřebují k vypracování posudků řádově týdny i měsíce," řekla mluvčí.

Policie také musí vyslechnout zraněné a další zúčastněné osoby, v některých případech to ale zatím vzhledem k jejich stavu není možné.

Problémy provázejí i identifikaci obětí. „Již od včerejšího dne soudní znalci zjišťují všechny informace, které by přinesly jednoznačné konstatování k identifikaci nalezených lidských ostatků. Pro jejich stav však není dosud možné tento závěr učinit," sdělila Holčáková.

V nemocnici zůstávají čtyři lidé

Výbuch a následný požár zabil nejméně pět lidí. Dva lidé se stále pohřešují, je ale pravděpodobné, že jednomu nebo oběma z nich patří nalezené ostatky, které policie dosud neidentifikovala.

Zranění utrpělo celkem 11 lidí, většina z nich je již nyní v domácím léčení. Další dva muže propustila Fakultní nemocnice Ostrava ve středu.

V nemocnici tak zůstávají čtyři oběti výbuchu, včetně jednoho dítěte.

Nejhůře jsou na tom muž a žena, kteří bydleli v bytě naproti podezřelému muži. Žena utrpěla popáleniny na 90 procentech těla, muž byl popálen více než na polovině těla.

"Dva pacienti jsou stále v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče," doplnil k jejich stavu mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Dodal, že dítě, které zůstává v nemocnici, je mimo ohrožení života.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy