Policejní razie kvůli zakázkám Ostravy skončila až ráno

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 9. 2013 11:11
Kriminalisté provedli prohlídky na dvaceti místech. Zajištěné důkazy začnou vyhodnocovat.
Ostravský magistrát (ilustrační foto).
Ostravský magistrát (ilustrační foto). | Foto: Portál města Ostrava

Ostrava - Prohlídky související s podezřelými zakázkami na ostravském magistrátu, které v pondělí dopoledne začali provádět detektivové protikorupční policie, skončily až v úterý ráno.

Kriminalisté začnou zajištěné důkazy vyhodnocovat. Řekl to dozorující státní zástupce Vít Koupil z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Razie podle něj souvisejí s prověřováním městských zakázek, které policie provádí od konce loňského roku.

"Prohlídky jsme provedli na dvaceti místech. Například v budově ostravského magistrátu či v prostorách radnice obvodu Ostrava-Jih. Byli jsme i v Kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě," řekl žalobce. Další místa specifikovat ještě nechtěl.

Zajistili rozsáhlý materiál

Primátor Petr Kajnar (ČSSD) řekl, že k vyšetřování nic bližšího neví. Podle něj je to poprvé, kdy policie na magistrátu dělala prohlídku. "Jenom doufám, že se to podezření nepotvrdí," uvedl Kajnar.

Policie o spolupráci podle Koupila požádala i krajský úřad, prohlídku tam však nedělala. "Krajský úřad jsme pouze požádali o součinnost. Požádali jsme je o vydání určitých dokumentů. V čemž nám vyhověli," uvedl.

Ředitel moravskoslezského krajského úřadu Tomáš Kotyza sdělil, že kraj byl vyzván k vydání specifických smluv a spisových materiálů.

"Z vyžadovaných dokladů krajský úřad disponoval pouze malou částí, veškeré tyto podklady policii vydal a žádosti tak vyhověl. Konkrétnější informace není krajský úřad v průběhu trestního řízení oprávněn poskytovat," uvedl Kotyza.

Detektivové podle Koupila během pondělka a noci na úterý zajistili rozsáhlý materiál.

"Odnesli jsme výpočetní techniku, listinné důkazy a paměťové karty. Nyní veškerý materiál vyhodnocujeme," uvedl s tím, že důkazy zajišťovali kvůli prověřování podezření ze spáchání několika trestných činů - zneužití pravomoci úřední osoby, sjednávání výhody při veřejných zakázkách a pletichy při veřejných zakázkách.

"Pokud zjistíme skutečnosti, že byl spáchán trestný čin, zahájíme trestní stíhání. Pokud se podezření nenaplní, případ odložíme," řekl.

Chtěli podklady k nemocnici a domu kultury

Podle něj pondělní razie a prohlídky souvisejí s činností Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Ten už před časem prověřoval některé zakázky ostravské radnice. "Postupovali jsme ale i na základě podání řady občanů," řekl.

Náměstkyně ostravského primátora Simona Piperková (ČSSD), u níž policie zabavila dokumenty a počítač, v úterý řekla, že si policie vyžádala podklady, které se týkaly Městské nemocnice Ostrava, která je příspěvkovou organizací města a Domu kultury Poklad.

"Vše jsem jim poskytla, ani jsem k tomu nemusela nic vykládat, nebyl to ani nějaký výslech. Jenom si přišli pro věci," uvedla Piperková, která je předsedkyní dozorčí rady DK Poklad, s.r.o.

Dodala, že se policie zajímala o zakázku rekonstrukce Domu kultury Poklad a o veřejné zakázky související s nemocnicí.

"Materiály k zakázkám má vždy konkrétní zadavatel, a to je vždy nemocnice nebo kulturák. Dala jsem jim nějaké zápisy z dozorčích rad a z nemocnice nějaké požadavky na investiční rozpočet a zdůvodnění těch akcí," uvedla Piperková.

Politické pozadí

Podle informací ČTK však není vyloučeno, že současné dění může mít i své politické pozadí. Situace uvnitř ostravské ČSSD je už delší dobu napjatá.

Piperková uvedla, že netuší, zda se jedná o politický boj a dodala, že nevěří tomu, že by to tak bylo. "V tuto chvíli takové informace nemám," řekla náměstkyně.

Někteří sociální demokraté se ale naopak domnívají, že za vším stojí právě politický boj. "To je vyloženě o tom. Tady si pár lidí mezi sebou vyřizuje účty," řekl jeden ze sociálních demokratů.

Už vloni začali prověřovat devět zakázek

Policisté kromě magistrátu byli i na městském úřadu Ostrava Jih. Podle starosty Karla Sibinského (ČSSD) se ale vyšetřování netýká přímo zakázek městského úřadu.

"Byli tady chvíli, řekli, co by potřebovali, podívali se na papíry a odešli. Policie dělá svoji práci a její součástí je určitý soubor zájmových lidí, kteří měli nějaký vztah k našemu úřadu," podotkl Sibinský.

Podle něj se policie nezajímala o nikoho z vedení ani zaměstnanců úřadu.

Protikorupční policie už v loňském roce začala prověřovat devět velkých stavebních zakázek ostravského magistrátu. Některé z nich byly spolufinancované z fondů Evropské unie. Jednalo se o veřejné zakázky, které magistrát v minulosti vyhlásil a realizoval.

Policie případy prověřovala pro podezření ze zvlášť závažných zločinů zneužití pravomoci veřejné osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Jednalo se například o rekonstrukci Domu kultury Akord v Zábřehu nebo rekonstrukci budovy městské policie ve Slezské Ostravě.

 

Právě se děje

Další zprávy