Polákům chybí školky, vozí dětí přes hranice do Česka

Tomáš Netočný
31. 3. 2012 12:00
Stále více rodičů z polského Cieszyna posílá své děti do českých škol a školek
Děti mávají z okna jedné ze škol v polském Cieszyně. Teď v tomto městě přibývá rodičů, kteří své děti posílají do školek a škol na české straně hranice, do Českého Těšína.
Děti mávají z okna jedné ze škol v polském Cieszyně. Teď v tomto městě přibývá rodičů, kteří své děti posílají do školek a škol na české straně hranice, do Českého Těšína. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Český Těšín - Ráno k sousedům za hranici, odpoledne zase zpátky. Takhle už nependlují pouze dospělí za prací, ale v Těšínském Slezsku také děti do školek a škol.

Největší polský deník Gazeta Wyborcza popsal jako první sílící trend, kdy rodiny žijící v polském Cieszyně zapisují své děti do mateřských i základních škol v Českém Těšíně.

"Stále více rodičů posílá z Polska své děti do školek a škol v Česku, protože tahle zařízení jsou tam lépe vybavená a vstřícnější k dětem," napsala Gazeta Wyborcza.

"Paní Kochaniewicz bydlí v polském Cieszyně, ale každý den vodí své dva syny do předškolního zařízení na české straně hranice," píše Gazeta. "Takových míst pro děti polské národnosti žijící v Česku je za hraniční řekou Olší více. Teď se o ně ale začali zajímat i Poláci bydlící přímo v Polsku."

Radnice Českého Těšína informace polského deníku potvrdila. Město sice zatím nemá k dispozici přesnou statistiku, mluvčí městského úřadu Dorota Havlíková však uvedla, že děti z polské strany hranice do českých škol a školek skutečně docházejí.

V Česku je to levnější

Například do jedné z městských školek chodí dnes celkem čtyřicet osm dětí, z toho šest dětí přivádějí každý den rodiče z Polska," sdělila pro Aktuálně.cz mluvčí městského úřadu Dorota Havlíková.

Údaje o dětech nově zapsaných do základních škol také ukazují, že tento příhraniční trend je skutečně na vzestupu.

Tak třeba do základní školy v Havlíčkově ulici v Českém Těšíně dochází dnes z Polska 9 žáků, celkem školu navštěvuje necelých tři sta dětí. Ale do první třídy se letos zapsalo dalších 9 dětí z Polska, což je téměř čtvrtina nově zapsaných žáků.

"Zatímco v Polsku si všechny učebnice, sešity a další učební pomůcky musí žáci kupovat, v českých školách dostanou některé k zapůjčení, nebo dokonce zdarma," napsaly reportérky Magdalena Warchala a Ewa Furtak v Gazetě Wyborcze.

Peníze mohou být skutečně jedním z hlavních důvodů, proč Poláci na Těšínsku vyhledávají školy na české straně hranice. Také poplatky za dítě v mateřské školce jsou v polském Cieszyně až pětkrát dražší než v Českém Těšíně.

Polský jazyk, základní podmínka

Děti z Polska však nejsou ve školkách a školách jediné s polskou národností. V mateřských školách, do kterých docházejí, je jediným jazykem polština, protože školky fungují pro děti z rodin hlásících se k polské menšině.

Také na základních školách, o které se Poláci zajímají, je hlavním vyučovacím jazykem polština.

A to je také základní podmínka, která rodičům z Polska umožňuje, aby své děti vodili do Česka. Druhou výhodou je skutečnost, že Těšíny jsou vlastně jedním městem. Od vstupu obou zemí do Schengenského prostoru v roce 2007 už je rozděluje pouze řeka Olše s mosty spojujícími oba břehy.

Radnice Českého Těšína si na jednu stranu zájem Poláků o své školky a školy pochvaluje, na druhou stranu připouští, že se ho chystá regulovat.

"Zájem o umístění dětí do školek, jejichž provoz hradí z velké části město ze svého rozpočtu, je často větší, než kolik je jejich kapacita," uvedla mluvčí radnice Havlíková. "Chystáme proto nová pravidla, podle kterých budou mít přednost děti s trvalým bydlištěm v Českém Těšíně, nebo jejichž rodiče tady pracují."

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 25 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy