Polákům chybí školky, vozí dětí přes hranice do Česka

Tomáš Netočný
31. 3. 2012 12:00
Stále více rodičů z polského Cieszyna posílá své děti do českých škol a školek
Děti mávají z okna jedné ze škol v polském Cieszyně. Teď v tomto městě přibývá rodičů, kteří své děti posílají do školek a škol na české straně hranice, do Českého Těšína.
Děti mávají z okna jedné ze škol v polském Cieszyně. Teď v tomto městě přibývá rodičů, kteří své děti posílají do školek a škol na české straně hranice, do Českého Těšína. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Český Těšín - Ráno k sousedům za hranici, odpoledne zase zpátky. Takhle už nependlují pouze dospělí za prací, ale v Těšínském Slezsku také děti do školek a škol.

Největší polský deník Gazeta Wyborcza popsal jako první sílící trend, kdy rodiny žijící v polském Cieszyně zapisují své děti do mateřských i základních škol v Českém Těšíně.

"Stále více rodičů posílá z Polska své děti do školek a škol v Česku, protože tahle zařízení jsou tam lépe vybavená a vstřícnější k dětem," napsala Gazeta Wyborcza.

"Paní Kochaniewicz bydlí v polském Cieszyně, ale každý den vodí své dva syny do předškolního zařízení na české straně hranice," píše Gazeta. "Takových míst pro děti polské národnosti žijící v Česku je za hraniční řekou Olší více. Teď se o ně ale začali zajímat i Poláci bydlící přímo v Polsku."

Radnice Českého Těšína informace polského deníku potvrdila. Město sice zatím nemá k dispozici přesnou statistiku, mluvčí městského úřadu Dorota Havlíková však uvedla, že děti z polské strany hranice do českých škol a školek skutečně docházejí.

V Česku je to levnější

Například do jedné z městských školek chodí dnes celkem čtyřicet osm dětí, z toho šest dětí přivádějí každý den rodiče z Polska," sdělila pro Aktuálně.cz mluvčí městského úřadu Dorota Havlíková.

Údaje o dětech nově zapsaných do základních škol také ukazují, že tento příhraniční trend je skutečně na vzestupu.

Tak třeba do základní školy v Havlíčkově ulici v Českém Těšíně dochází dnes z Polska 9 žáků, celkem školu navštěvuje necelých tři sta dětí. Ale do první třídy se letos zapsalo dalších 9 dětí z Polska, což je téměř čtvrtina nově zapsaných žáků.

"Zatímco v Polsku si všechny učebnice, sešity a další učební pomůcky musí žáci kupovat, v českých školách dostanou některé k zapůjčení, nebo dokonce zdarma," napsaly reportérky Magdalena Warchala a Ewa Furtak v Gazetě Wyborcze.

Peníze mohou být skutečně jedním z hlavních důvodů, proč Poláci na Těšínsku vyhledávají školy na české straně hranice. Také poplatky za dítě v mateřské školce jsou v polském Cieszyně až pětkrát dražší než v Českém Těšíně.

Polský jazyk, základní podmínka

Děti z Polska však nejsou ve školkách a školách jediné s polskou národností. V mateřských školách, do kterých docházejí, je jediným jazykem polština, protože školky fungují pro děti z rodin hlásících se k polské menšině.

Také na základních školách, o které se Poláci zajímají, je hlavním vyučovacím jazykem polština.

A to je také základní podmínka, která rodičům z Polska umožňuje, aby své děti vodili do Česka. Druhou výhodou je skutečnost, že Těšíny jsou vlastně jedním městem. Od vstupu obou zemí do Schengenského prostoru v roce 2007 už je rozděluje pouze řeka Olše s mosty spojujícími oba břehy.

Radnice Českého Těšína si na jednu stranu zájem Poláků o své školky a školy pochvaluje, na druhou stranu připouští, že se ho chystá regulovat.

"Zájem o umístění dětí do školek, jejichž provoz hradí z velké části město ze svého rozpočtu, je často větší, než kolik je jejich kapacita," uvedla mluvčí radnice Havlíková. "Chystáme proto nová pravidla, podle kterých budou mít přednost děti s trvalým bydlištěm v Českém Těšíně, nebo jejichž rodiče tady pracují."

 

Právě se děje

Další zprávy