Poddolujeme a vykutáme Beskydy. Stát lákají tuny uhlí

Pavel Baroch
14. 9. 2011 16:48
Aktuálně.cz má návrh energetické koncepce, podle ministerstva jde o pracovní verzi

Frenštát pod Radhoštěm - Česko se do budoucna neobejde bez černého uhlí, jehož rozsáhlé zásoby leží pod kopci v Beskydech.

Vyplývá to z aktuální verze nové Státní energetické koncepce, kterou připravilo ministerstvo průmyslu Martina Kocourka. Návrh počítá s přednostním využitím tuzemských energetických zdrojů, které jsou k dispozici.

"V neposlední řadě se předpokládá, cca po roce 2030, využití ložiska černého uhlí v lokalitě Frenštát k možné výrobě elektrické energie a tepla pro Moravskoslezský region," uvádí se v dokumentu, který se redakci Aktuálně.cz podařilo získat.

Rozzlobení starostové v Beskydech

Plány na těžbu černého uhlí v Beskydech rozzlobily tamní starosty a občanská sdružení, usilující roky o to, aby těžaři dali od ložiska se stovkami milionů tun uhlí ruce pryč.

"Považujeme to za nehoráznost," řekl Aktuálně.cz Stanislav Uruba, předseda sdružení Naše Beskydy. Uruba připomněl únorový slib ministra Kocourka, že se v Beskydech uhlí těžit nebude.

"Pan ministr nám slíbil, že Důl Frenštát nebude v energetické koncepci státu vůbec zmíněn. Pokud ano, tak jen v souvislosti s jeho existencí. Ne s potřebou ložisko vytěžit," řekl tehdy Jiří Novotný, starosta beskydských Trojanovic.

Mluvčí ministerstva průmyslu Pavel Vlček uvedl, že se na Kocourkově slibu od té doby nic nezměnilo. "Co ministr slíbil, to dodrží," řekl Aktuálně.cz Vlček. Proč se tedy v návrhu energetické koncepce píše o těžbě uhlí v Beskydech?

Foto: Ondřej Besperát

"Je to pracovní materiál, nekompletní, nefinální," konstatoval mluvčí Vlček.

Chceme jednat s Nečasem

I tak se beskydští starostové dívají na Kocourkovy plány s nedůvěrou. "Připravujeme k energetické koncepci návrh do připomínkového řízení a chceme schůzku s premiérem Petrem Nečasem," sdělil Stanislav Uruba, předseda sdružení Naše Beskydy.

Připomínky k návrhu energetické koncepce chystá i starosta Trojanovic Novotný, který zároveň stojí v čele Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu. "Už máme připravené předběžné vyjádření," řekl Aktuálně.cz Novotný.

Proti těžbě hlasovalo 36 zastupitelstev

V něm chtějí odpůrci těžby uhlí v Beskydech například připomenout, že dvě třetiny dobývacího prostoru zasahují do Chráněné krajinné oblasti Beskydy, které jsou vyhledávaným turistickým regionem, nebo že se proti těžbě vyjádřilo 36 městských a obecních zastupitelstev.

Podle kritiků by těžba nebyla slučitelná ani s činností místních průmyslových podniků, které zaměstnávají několik tisíc lidí a na nichž jsou závislé i další firmy.

Beskydy
Beskydy | Foto: CHKO Beskydy

Starosta Trojanovic Jiří Novotný připomněl, že jen v loňském roce se z Česka vyvezlo černé uhlí za bezmála 19,5 miliard korun a dovezlo za 5,6 miliard. "Myslím, že by se s uhlím mělo hospodařit lépe," poznamenal Novotný.

Pod zemí leží 1,6 miliard tun uhlí

Majitelem Dolu Frenštát je společnost OKD, která aktuální verzi Státní energetické koncepce nepřeceňuje.

"Je třeba říct, že jde o návrh, o kterém se jistě bude dále diskutovat. Případná těžba by však mohla začít až po důkladném průzkumu, dosud nikdo nezná přesný charakter ložiska," řekl Aktuálně.cz mluvčí firmy Vladislav Sobol.

Podle současných poznatků leží pod Beskydami přibližně 1,6 miliard tun uhlí. V Beskydech se ale nikdy netěžilo, důl, kde se v 80. letech prováděl průzkum, je v současnosti zakonzervován.

"V tuto chvíli ale detailně nevíme, jaké jsou v místě geologické podmínky a jakou část těchto zásob je možné vytěžit," dodal mluvčí Sobol.

 

Právě se děje

Další zprávy