Po slezských Beskydech chodí medvěd, potvrdila fotopast

ČTK ČTK
28. 6. 2012 6:57
Medvěd je přirozeně plaché zvíře a kontaktu s člověkem se vyhýbá
Medvěd hnědý
Medvěd hnědý | Foto: Archiv

Ostrava - V některých částech slezských Beskyd a jejich podhůří se pohybuje medvěd.

Potvrzuje to snímek z fotopasti mysliveckého sdružení z Vendryně nedaleko Třince.

Informovali o tom zástupci Hnutí Duha, podle kterých ale lidé nemusí mít přehnané obavy ze setkání s touto šelmou při vycházce do přírody.

"Medvěd je přirozeně plaché zvíře a kontaktu s člověkem se vyhýbá. Aktivní je především za soumraku nebo brzo ráno," uvedl Michal Bojda z Hnutí Duha.

Lidé podle něj mohou běžně využívat turistické trasy a lesní cesty. "Ovšem nedoporučujeme prolézat houštiny, kde může medvěd nebo ostatní zvířata přes den odpočívat," uvedl Bojda.

Podle některých zdrojů se v oblasti může pohybovat i několik medvědů, zatím se to ale neprokázalo.

"Pravděpodobně se jedná o jednoho mladého jedince, který se do oblasti zatoulal ze sousedního Slovenska nebo Polska a hledá nové teritorium. Přitom může překonávat i větší úseky kulturní krajinou," uvedl Bojda.

Zabezpečte včelstva, kozy a ovce

Ekologická organizace sleduje pohyb několika medvědů v různých částech Beskyd a Javorníků už několik měsíců. Podle Bojdy zatím medvědi hospodářům v kraji nezpůsobili žádné škody, do budoucna to ovšem nelze vyloučit.

Hnutí proto doporučuje, aby si chovatelé dobře zabezpečili ovce, kozy nebo včelstva.

Dana Bartošová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy uvedla, že v Beskydech jsou útočištěm medvědů nejodlehlejší a nejzachovalejší horské lesy, často chráněné jako rezervace.

"Medvědi v dnešním přelidněném světě nemají lehký život a lidé jim mohou pomoci svým ohleduplným přístupem - především tím, že se v klidných horských lokalitách budou pohybovat jen po chodnících a cestách," uvedla Bartošová.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Další medvědi k vidění v ZOO.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Číně koronaviru podlehl osmnáctý člověk, tentokrát na severovýchodě

Nový koronavirus v Číně zabil dalšího člověka, tentokrát poprvé mimo centrální provincii Chu-pej. Úmrtí jednoho pacienta nakaženého virem dnes oznámil zdravotnický úřad provincie Che-pej na severovýchodě Číny. Podle agentury Reuters tak počet obětí viru stoupl na osmnáct.

Zdravotní komise provincie v dnešním prohlášení uvedla, že 80letý pacient zemřel už ve středu, ale do dneška nebylo potvrzeno, že byl infikován novým virem.

Předchozích 17 obětí bylo hlášeno z centrální čínské provincie Chu-pej, z jejíhož hlavního města Wu-chan se vir začal šířit do ostatních oblastí Číny. Počet potvrzených nakažených už překročil 630. Nákaza se kromě Číny objevila u jednotlivců také v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy