Po slezských Beskydech chodí medvěd, potvrdila fotopast

ČTK ČTK
28. 6. 2012 6:57
Medvěd je přirozeně plaché zvíře a kontaktu s člověkem se vyhýbá
Medvěd hnědý
Medvěd hnědý | Foto: Archiv

Ostrava - V některých částech slezských Beskyd a jejich podhůří se pohybuje medvěd.

Potvrzuje to snímek z fotopasti mysliveckého sdružení z Vendryně nedaleko Třince.

Informovali o tom zástupci Hnutí Duha, podle kterých ale lidé nemusí mít přehnané obavy ze setkání s touto šelmou při vycházce do přírody.

"Medvěd je přirozeně plaché zvíře a kontaktu s člověkem se vyhýbá. Aktivní je především za soumraku nebo brzo ráno," uvedl Michal Bojda z Hnutí Duha.

Lidé podle něj mohou běžně využívat turistické trasy a lesní cesty. "Ovšem nedoporučujeme prolézat houštiny, kde může medvěd nebo ostatní zvířata přes den odpočívat," uvedl Bojda.

Podle některých zdrojů se v oblasti může pohybovat i několik medvědů, zatím se to ale neprokázalo.

"Pravděpodobně se jedná o jednoho mladého jedince, který se do oblasti zatoulal ze sousedního Slovenska nebo Polska a hledá nové teritorium. Přitom může překonávat i větší úseky kulturní krajinou," uvedl Bojda.

Zabezpečte včelstva, kozy a ovce

Ekologická organizace sleduje pohyb několika medvědů v různých částech Beskyd a Javorníků už několik měsíců. Podle Bojdy zatím medvědi hospodářům v kraji nezpůsobili žádné škody, do budoucna to ovšem nelze vyloučit.

Hnutí proto doporučuje, aby si chovatelé dobře zabezpečili ovce, kozy nebo včelstva.

Dana Bartošová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy uvedla, že v Beskydech jsou útočištěm medvědů nejodlehlejší a nejzachovalejší horské lesy, často chráněné jako rezervace.

"Medvědi v dnešním přelidněném světě nemají lehký život a lidé jim mohou pomoci svým ohleduplným přístupem - především tím, že se v klidných horských lokalitách budou pohybovat jen po chodnících a cestách," uvedla Bartošová.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Další medvědi k vidění v ZOO.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy