Ostravsko dusí smog. Situace je místy velmi špatná

ČTK ČTK
9. 12. 2012 9:25
V některých oblastech Ostravska byly imisní limity překročeny jedenáctinásobně
Ostrava
Ostrava | Foto: ČTK

Ostrava - Meteorologové dnes ráno kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší vyhlásili na Ostravsku, Karvinsku a v části Frýdecko-Místecka smogovou situaci. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Například ve Věřňovicích na Karvinsku byl dnes ráno imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový překročen téměř jedenáctkrát, na stanici tam bylo naměřeno 549 mikrogramů na metr krychlový.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, ale také malé děti a starší lidé by se neměli při pobytu venku fyzicky namáhat. Pro dospělé bez zdravotních potíží neplatí žádná omezení. "Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 (polétavého prachu) a oxidu dusičitého," uvedli meteorologové.

Průměrná denní koncentrace polétavého prachu byla dnes k 06:00 překročena na všech měřicích stanicích v regionu. Nejlépe na tom byla Opava s 65 mikrogramy na metr krychlový, nejhůře Věřňovice. Velmi vysoké koncentrace ale hlásí i Karviná, Bohumín či Orlová na Karvinsku. Meteorologové navíc neočekávají žádné výrazné změny a mezní hranice polétavého prachu bude podle nich nadále mnohonásobně překročena.

Příznivé nejsou ani aktuální hodinové koncentrace polétavého prachu. Na řadě míst regionu meteorologové označují situaci za velmi špatnou nebo špatnou.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Co je to smog?

 

Právě se děje

Další zprávy