Ostravsko dusí smog. Situace je místy velmi špatná

ČTK ČTK
9. 12. 2012 9:25
V některých oblastech Ostravska byly imisní limity překročeny jedenáctinásobně
Ostrava
Ostrava | Foto: ČTK

Ostrava - Meteorologové dnes ráno kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu v ovzduší vyhlásili na Ostravsku, Karvinsku a v části Frýdecko-Místecka smogovou situaci. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Například ve Věřňovicích na Karvinsku byl dnes ráno imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový překročen téměř jedenáctkrát, na stanici tam bylo naměřeno 549 mikrogramů na metr krychlový.

Lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, ale také malé děti a starší lidé by se neměli při pobytu venku fyzicky namáhat. Pro dospělé bez zdravotních potíží neplatí žádná omezení. "Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích suspendovaných částic PM10 (polétavého prachu) a oxidu dusičitého," uvedli meteorologové.

Průměrná denní koncentrace polétavého prachu byla dnes k 06:00 překročena na všech měřicích stanicích v regionu. Nejlépe na tom byla Opava s 65 mikrogramy na metr krychlový, nejhůře Věřňovice. Velmi vysoké koncentrace ale hlásí i Karviná, Bohumín či Orlová na Karvinsku. Meteorologové navíc neočekávají žádné výrazné změny a mezní hranice polétavého prachu bude podle nich nadále mnohonásobně překročena.

Příznivé nejsou ani aktuální hodinové koncentrace polétavého prachu. Na řadě míst regionu meteorologové označují situaci za velmi špatnou nebo špatnou.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Co je to smog?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy