Ostravská radní Piperková kvůli korupční kauze neodstoupí

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2014 12:47
ČSSD vyzvala Piperkovou a jejího kolegu Palyzu, aby do 24 hodin opustili své funkce.
Ostravská radnice.
Ostravská radnice. | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Náměstkyně ostravského primátora a radní Simona Piperková (ČSSD) nehodlá rezignovat. K odchodu ji na středečním jednání zastupitelstva v souvislosti s údajnou korupcí spojenou s lobbistou Martinem Dědicem vyzval klub zastupitelů ČSSD.

Na rozmyšlenou měla 24 hodin. Ve čtvrtečním tiskovém prohlášení uvedla, že odstoupit nehodlá, protože se nedopustila žádného protiprávního jednání. Záležitostí se bude zabývat klub zastupitelů před červnovým jednáním zastupitelstva.

Kromě Piperkové klub vyzval k odchodu i radního a starostu ostravské městské části Poruba Lumíra Palyzu, který už ve středu řekl, že nerezignuje. Odchod z funkcí po obou radních už dříve vyžadoval primátor Petr Kajnar (zvolen za ČSSD), což oba rovněž odmítli.

Policie stíhá osm fyzických a čtyři právnické osoby kvůli veřejným zakázkám ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. Jde o zakázky na dopravní prostředky a u nemocnice o zakázky na stavební práce a dodávky zdravotnického materiálu.

Dědic je ve vazbě

Společnost spojená s lobbistou Dědicem, který je ve vazbě, prý měla firmám zajišťovat vítězství ve výběrových řízeních. Za to pak údajně dostávala úplatky a příjem těchto peněz zakrývala poradenskou činností. Získala tak prý 30 milionů korun.

Podle dostupných informací měl Dědic úzkou vazbu na regionální politiky či ředitele městských společností. Kvůli aféře už ve funkci skončil ředitel Městské nemocnice Ostrava Tomáš Nykel. Ve středu zastupitelé jednali i o odchodu ředitele Dopravního podniku Ostrava Romana Kadlučky z představenstva společnosti. Nakonec se však ve funkci udržel.

Piperková: Neudělala jsem nic protiprávního

"Své stanovisko nemám důvod měnit a z funkce členky rady nebudu odstupovat. Nevykonala jsem nic protiprávního, neovlivňovala jsem nijakým způsobem veřejné zakázky a neměla žádný osobní prospěch či výhodu. Opětovně uvádím, že v době, kdy jsem s panem Dědicem komunikovala, nebyl obviněn ani jsem toto nemohla předpokládat," uvedla Piperková.

Připomněla, že v trestní věci proti Dědicovi je v postavení svědka.

"Pokud se týká jeho údajného vlivu na vedení městských organizací, tento jsem mu já nijakým způsobem nezajistila ani nezprostředkovala," píše v prohlášení Piperková.

Místopředseda klubu zastupitelů ČSSD Pavel Planka řekl, že klub se sejde 25. června. "Nejsem schopen říci, co tam padne," řekl.

Neočekává, že by se kvůli dalšímu postupu svolávalo mimořádné zasedání zastupitelů. "Do očištění jména ti lidé většinou odejdou do ústraní na tu dobu, než to jméno bude čisté, takhle to uplatňujeme," řekl Planka.

Dědic byl obviněn z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby. Hrozí mu trest odnětí svobody od pěti do 12 let.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy