Ostravská radní Piperková kvůli korupční kauze neodstoupí

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2014 12:47
ČSSD vyzvala Piperkovou a jejího kolegu Palyzu, aby do 24 hodin opustili své funkce.
Ostravská radnice.
Ostravská radnice. | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Náměstkyně ostravského primátora a radní Simona Piperková (ČSSD) nehodlá rezignovat. K odchodu ji na středečním jednání zastupitelstva v souvislosti s údajnou korupcí spojenou s lobbistou Martinem Dědicem vyzval klub zastupitelů ČSSD.

Na rozmyšlenou měla 24 hodin. Ve čtvrtečním tiskovém prohlášení uvedla, že odstoupit nehodlá, protože se nedopustila žádného protiprávního jednání. Záležitostí se bude zabývat klub zastupitelů před červnovým jednáním zastupitelstva.

Kromě Piperkové klub vyzval k odchodu i radního a starostu ostravské městské části Poruba Lumíra Palyzu, který už ve středu řekl, že nerezignuje. Odchod z funkcí po obou radních už dříve vyžadoval primátor Petr Kajnar (zvolen za ČSSD), což oba rovněž odmítli.

Policie stíhá osm fyzických a čtyři právnické osoby kvůli veřejným zakázkám ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. Jde o zakázky na dopravní prostředky a u nemocnice o zakázky na stavební práce a dodávky zdravotnického materiálu.

Dědic je ve vazbě

Společnost spojená s lobbistou Dědicem, který je ve vazbě, prý měla firmám zajišťovat vítězství ve výběrových řízeních. Za to pak údajně dostávala úplatky a příjem těchto peněz zakrývala poradenskou činností. Získala tak prý 30 milionů korun.

Podle dostupných informací měl Dědic úzkou vazbu na regionální politiky či ředitele městských společností. Kvůli aféře už ve funkci skončil ředitel Městské nemocnice Ostrava Tomáš Nykel. Ve středu zastupitelé jednali i o odchodu ředitele Dopravního podniku Ostrava Romana Kadlučky z představenstva společnosti. Nakonec se však ve funkci udržel.

Piperková: Neudělala jsem nic protiprávního

"Své stanovisko nemám důvod měnit a z funkce členky rady nebudu odstupovat. Nevykonala jsem nic protiprávního, neovlivňovala jsem nijakým způsobem veřejné zakázky a neměla žádný osobní prospěch či výhodu. Opětovně uvádím, že v době, kdy jsem s panem Dědicem komunikovala, nebyl obviněn ani jsem toto nemohla předpokládat," uvedla Piperková.

Připomněla, že v trestní věci proti Dědicovi je v postavení svědka.

"Pokud se týká jeho údajného vlivu na vedení městských organizací, tento jsem mu já nijakým způsobem nezajistila ani nezprostředkovala," píše v prohlášení Piperková.

Místopředseda klubu zastupitelů ČSSD Pavel Planka řekl, že klub se sejde 25. června. "Nejsem schopen říci, co tam padne," řekl.

Neočekává, že by se kvůli dalšímu postupu svolávalo mimořádné zasedání zastupitelů. "Do očištění jména ti lidé většinou odejdou do ústraní na tu dobu, než to jméno bude čisté, takhle to uplatňujeme," řekl Planka.

Dědic byl obviněn z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby. Hrozí mu trest odnětí svobody od pěti do 12 let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy