Ostravská ČSSD už nemá dva předsedy. Delegáti znovu odvolali Palyzu, do čela si zvolili Vajdíkovou

ČTK ČTK
8. 2. 2017 13:26
Ostravská ČSSD odhlasovala odvolání předsedy okresního výboru Lumíra Palyzy. Toho ve funkci nyní nahradí Jana Vajdíková. Kromě Palyzy byli odvoláni i někteří členové okresního výkonného výboru a okresní kontrolní komise. Palyza je dlouholetým komunálním politikem a byl lídrem ČSSD v komunálních volbách v roce 2014.
Lumír Palyza.
Lumír Palyza. | Foto: archiv Lumíra Palyzy

Ostrava – Ostravští sociální demokraté odvolali v noci na středu na okresní konferenci z funkcí předsedu okresního výboru strany Lumíra Palyzu a některé členy okresního výkonného výboru (OVV) a okresní kontrolní komise. Novou předsedkyní zvolili Janu Vajdíkovou. Vajdíkovou už ostravská ČSSD zvolila předsedkyní jednou, ale předsednictvo strany všechna usnesení konference kvůli nesrovnalostem zrušilo.

Konference se protáhla do časných ranních hodin. Hlasování o odvolání Palyzy bylo těsné: pro hlasovalo 102 ze 197 účastníků, tedy 51,8 procenta. "Následně bylo odvoláno 11 členů okresního výkonného výboru, bez jakéhokoliv důvodu," řekl Palyza. Šlo podle něj hlavně o starosty a místostarosty velkých obvodů, jako jsou Poruba nebo Slezská Ostrava. Zástupci ze stejných obvodů byli odvoláni i z kontrolní komise.

"Opakovaně se potvrdilo, že Lumír Palyza nemá podporu většiny členů. Věřím, že změna vedení přispěje ke zklidnění situace v ostravské ČSSD a budeme se moci soustředit na přípravu předvolební kampaně a konečně ukázat lidem, že chceme politiku v Ostravě dělat jinak, lépe a pro občany," uvedla Vajdíková.

Palyza je dlouholetým komunálním politikem a byl lídrem ČSSD v komunálních volbách v roce 2014. Právě neúspěch strany v těchto volbách mu spolustraníci jako volebnímu manažerovi vytýkali a přičítali mu i loňský rozpad koalice na ostravském magistrátu. Sociální demokraté tehdy ztratili poprvé od roku 1990 místo ve vedení Ostravy a jsou v opozici.

"Důvody odvolání zůstávají stále stejné, především neuspokojivé výsledky krajských a senátních voleb, zánik koalice na městské úrovni a celkově špatné směřování ostravské sociální demokracie," potvrdil Rykala. Nová předsedkyně je podle něj dlouholetá aktivní členka, která bude přínosem pro ostravskou sociální demokracii.

Rykala uvedl, že počet pozvaných delegátů na konferenci byl neobvykle vysoký. Předsednictvo strany to tak podle něj stanovilo, aby byly výsledky konference jednoznačné a odrážely názor velké části členů. Účastníci konference zvolili také kandidáty do vedení strany. Na prvního místopředsedu byl navržen Jeroným Tejc, na další místopředsedy Lubomír Zaorálek, Petr Dolínek a Lenka Teska Arnoštová.

Okresní konference se v Ostravě podruhé opakovala. Nejprve loni v listopadu její účastníci odvolali z funkcí předsedu Palyzu a některé členy výboru. Proti tomu podal kvůli porušení stanov stížnost krajský předseda ČSSD a bývalý hejtman Miroslav Novák a celostátní vedení strany mu vyhovělo. Všechna usnesení listopadové konference byla zrušena, a předsedou tak měl být nadále Palyza.

Jenže na následné lednové konferenci, jejíž konání ale ústřední kontrolní komise ČSSD zakázala, zvolili ostravští sociální demokraté předsedkyní Vajdíkovou. Ostravská ČSSD tak měla předsedy dva. Předsednictvo strany prohlásilo za neplatnou i lednovou konferenci, Palyza ji proto svolal znovu. Kvůli sporům v ostravské ČSSD byla odsunuta i krajská konference strany.

Vajdíková je místopředsedkyní místní organizace ČSSD a zastupitelkou v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Je členkou dopravní komise městské rady města Ostravy a pracuje na odboru dopravy krajského úřadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy