Ostrava pochybila při zakázce, možná přijde o miliony

ČTK ČTK
14. 3. 2012 14:28
Hrozí, že bude muset firmě vrátit desítky milionů za pozemky na náměstí E. Beneše
Ostravská radnice
Ostravská radnice | Foto: Portál města Ostrava

Ostrava - Městu Ostrava hrozí, že bude muset společnosti Amádeus Real vracet desítky milionů korun za pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše v centru města.

Společnost, která v místě plánovala výstavbu polyfunkčního objektu navazujícího na historické objekty někdejšího Módního domu Ostravica-Textilia, totiž odstoupila od kupní smlouvy.

Město z krachu celého projektu viní centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, který odmítl dát souhlas se stavbou.

Společnost Amádeus Real měla za pozemky zaplatit celkem více než 83 milionů korun, dosud z této sumy splatila okolo 54 milionů korun. Kromě těchto peněz však společnost chce po městu navíc vymáhat i náhradu vzniklé škody, což vyplývá z dopisu o odstoupení od kupní smlouvy.

Primátor: obvod jsme upozorňovali

Podle primátora Petra Kajnara (ČSSD) má městský obvod městem svěřeny pozemky, které měly při výstavbě sloužit k přeložkám sítí, bez nichž nelze objekt postavit a získat územní rozhodnutí a stavební povolení.

"Městský obvod odejmul souhlas k tomu, že se ty pozemky takto budou moci využívat," uvedl Kajnar. Dodal, že městský obvod je součástí města, které je jediným právním subjektem a obvody tak musí respektovat už dříve učiněné právní závazky města.

"Podle společnosti Amádeus Real k tomu nedošlo. My uděláme právní rozbory a dnes už na tom pracují právníci města," uvedl Kajnar s tím, že město obvod upozorňovalo, že by tento problém mohl nastat.

Ostrava bude chtít nyní výpověď společnosti zpochybnit. "Mohu říct, že budeme jednat tak, abychom zneplatnili odstoupení od smlouvy, protože jenom tak se nám podaří zabránit tomu, aby město nemuselo platit škody, které by firmě Amádeus Real v případě, že by prokázala oprávněnost odstoupení od smlouvy, muselo město platit," řekl Kajnar.

Obvod chybu nevidí

Vedení obvodu svůj postup hájí tím, že chtělo přispět k záchraně Módního domu Ostravica-Textilia, který už roky chátrá a nyní je jeho vlastníkem právě společnost Amádeus Real. Ta vlastní trojici historických objektů, z nichž dva jsou památkově chráněny.

Místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Dalibor Mouka (hnutí Ostravak) řekl, že obvod měl na společnost oprávněné požadavky.

Po společnosti požadoval například průkazné informace o tom, jakým způsobem se po dobu vlastnictví pozemku starala právě o přilehlé historické objekty, tyto informace však podle místostarosty nezískal.

"My pochybení nevidíme a byli jsme připraveni na jednání," uvedl Mouka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy