Ostrava obyvatelům domu v Přednádraží byty nedá

ČTK ČTK
6. 5. 2013 16:39
Někteří mají dluhy, jiní si o městský byt dosud nezažádali
Přednádraží
Přednádraží | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz lidem z posledního obydleného domu v ostravském ghettu Přednádraží byty nedá.

Někteří lidé mají dluhy, a tak na městský byt nemají nárok, jiní nabídku na náhradní bydlení podle vedení obvodu už dříve odmítli nebo si o městský byt ani nezažádali, jak vyplynulo z pondělní schůzky zástupců obyvatel Přednádraží s místostarostkou Petrou Bernfeldovou.

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Většina lidí již z místa odešla, ale někteří v domě číslo osm dodnes bydlí.

Zájem o lokalitu znovu ožil před několika dny, kdy majitel objektů Oldřich Roztočil s lidmi podepsal nové nájemní smlouvy. Nedokázal se však dohodnout se stavebním úřademna tom, aby obývaná budova byla v katastru vedena místo takzvané jiné stavby jako bytový dům, a lidé by tak mohli mít nárok na příspěvek či doplatek na bydlení. Roztočil poté lidem oznámil, že se musejí vystěhovat, což většina neučinila, a majitel se proto obrátil na policii.

"Ta situace trvá už od srpna loňského roku, nic závažného se nezměnilo, akorát si nechtěli připustit tu reálnost a snaží se to až teď řešit, když už se proti nim postavil i sám majitel domu," uvedla Bernfeldová.

Dodala, že sociální odbor s lidmi spolupracoval. Nabízel jim byty, azylové domy a ubytovny. Z rodin, které v místě zůstávají, mají podle údajů obvodu minimálně dva nájemci nárok požádat o městský byt, protože nemají dluhy, dosud tak ale neučinili.

"Hrozí nám všechno. Každopádně zůstaneme a budeme čekat, co dál. To jednání (s Bernfeldovou) se mi nelíbilo, protože to, co říkali, pravda není. Žádné rodině nenabídli byty," uvedla jedna z obyvatelek Helena Macková.

Prohlédněte si fotografie z loňského léta:

Obyvatelé Přednádraží na pondělí původně plánovali, že předají vedení obvodu i petici na podporu obyvatel. Petice se však bude podepisovat ještě následující dny. "Základ je, aby lidé z Přednádraží, a nejen z něj, mohli bydlet. Moravská Ostrava a Přívoz má zhruba 300 volných bytů, které chátrají. Žádáme, aby Moravská Ostrava otevřela ty dlouhodobě chátrající byty pro svoje občany," uvedl Kumar Vishwanathan, který s lidmi v Přednádraží spolupracuje.

Chce, aby obvod více spolupracoval s neziskovými organizacemi, které by v přidělených bytech zajišťovaly sociální práci a nesly odpovědnost za placení nájmů. "Sociální status, kteří ti lidi v té lokalitě mají, je neopravňuje k tomu, aby jednali tak, jak jednali. Tu lokalitu dostali do tohoto stavu oni a teďka si stěžují. Jestli se nechtějí asimilovat, tak proti čemu chtějí protestovat," řekl jeden z občanů, který petici podpořit nechtěl.

Majitel Roztočil tvrdí, že policii již předal dokumenty, které měl k dispozici. Doručit ještě musí nájemní smlouvy. Uvedl také, že mu policie zatím neřekla, jak bude postupovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy