Ostrava obyvatelům domu v Přednádraží byty nedá

ČTK ČTK
6. 5. 2013 16:39
Někteří mají dluhy, jiní si o městský byt dosud nezažádali
Přednádraží
Přednádraží | Foto: Ludvík Hradilek

Ostrava - Centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz lidem z posledního obydleného domu v ostravském ghettu Přednádraží byty nedá.

Někteří lidé mají dluhy, a tak na městský byt nemají nárok, jiní nabídku na náhradní bydlení podle vedení obvodu už dříve odmítli nebo si o městský byt ani nezažádali, jak vyplynulo z pondělní schůzky zástupců obyvatel Přednádraží s místostarostkou Petrou Bernfeldovou.

Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Většina lidí již z místa odešla, ale někteří v domě číslo osm dodnes bydlí.

Zájem o lokalitu znovu ožil před několika dny, kdy majitel objektů Oldřich Roztočil s lidmi podepsal nové nájemní smlouvy. Nedokázal se však dohodnout se stavebním úřademna tom, aby obývaná budova byla v katastru vedena místo takzvané jiné stavby jako bytový dům, a lidé by tak mohli mít nárok na příspěvek či doplatek na bydlení. Roztočil poté lidem oznámil, že se musejí vystěhovat, což většina neučinila, a majitel se proto obrátil na policii.

"Ta situace trvá už od srpna loňského roku, nic závažného se nezměnilo, akorát si nechtěli připustit tu reálnost a snaží se to až teď řešit, když už se proti nim postavil i sám majitel domu," uvedla Bernfeldová.

Dodala, že sociální odbor s lidmi spolupracoval. Nabízel jim byty, azylové domy a ubytovny. Z rodin, které v místě zůstávají, mají podle údajů obvodu minimálně dva nájemci nárok požádat o městský byt, protože nemají dluhy, dosud tak ale neučinili.

"Hrozí nám všechno. Každopádně zůstaneme a budeme čekat, co dál. To jednání (s Bernfeldovou) se mi nelíbilo, protože to, co říkali, pravda není. Žádné rodině nenabídli byty," uvedla jedna z obyvatelek Helena Macková.

Prohlédněte si fotografie z loňského léta:

Obyvatelé Přednádraží na pondělí původně plánovali, že předají vedení obvodu i petici na podporu obyvatel. Petice se však bude podepisovat ještě následující dny. "Základ je, aby lidé z Přednádraží, a nejen z něj, mohli bydlet. Moravská Ostrava a Přívoz má zhruba 300 volných bytů, které chátrají. Žádáme, aby Moravská Ostrava otevřela ty dlouhodobě chátrající byty pro svoje občany," uvedl Kumar Vishwanathan, který s lidmi v Přednádraží spolupracuje.

Chce, aby obvod více spolupracoval s neziskovými organizacemi, které by v přidělených bytech zajišťovaly sociální práci a nesly odpovědnost za placení nájmů. "Sociální status, kteří ti lidi v té lokalitě mají, je neopravňuje k tomu, aby jednali tak, jak jednali. Tu lokalitu dostali do tohoto stavu oni a teďka si stěžují. Jestli se nechtějí asimilovat, tak proti čemu chtějí protestovat," řekl jeden z občanů, který petici podpořit nechtěl.

Majitel Roztočil tvrdí, že policii již předal dokumenty, které měl k dispozici. Doručit ještě musí nájemní smlouvy. Uvedl také, že mu policie zatím neřekla, jak bude postupovat.

 

Právě se děje

Další zprávy