Opava odmítá pomník německým obyvatelům

ČTK ČTK
10. 1. 2012 6:18
V roce 1930 žilo v Opavě dvakrát více Němců než Čechů. Dnes jich je tam jen 80
Pomník opavským Němcům v místním parku asi nebude. Ale stále se jedná, upozorňuje primátor města Zdeněk Jirásek (ČSSD).
Pomník opavským Němcům v místním parku asi nebude. Ale stále se jedná, upozorňuje primátor města Zdeněk Jirásek (ČSSD). | Foto: Aktuálně.cz

Opava - Opavská radnice zatím nepodpořila záměr několika spolků vybudovat ve městě pomník bývalým německy hovořícím obyvatelům. O to usiluje například Slezský německý svaz Opava.

Jednu žádost o vypůjčení pozemku v opavském parku rada už zamítla. Navrhla ale umístění pamětní desky. S tím zase nesouhlasí zástupci německé menšiny.

"Přišlo to do rady a ta s umístěním na daný pozemek nesouhlasila," potvrdil primátor města Zdeněk Jirásek (ČSSD). Jednání ale nepovažuje za zcela uzavřená a je pravděpodobné, že se bude hovořit i o dalších možnostech. "Dále se jedná," konstatoval Jirásek.

Rada o požadavku německé menšiny jednala již před několika týdny. Slezský německý svaz Opava požadoval pronájem pozemku v lokalitě Městské sady. Na něm by ležel přírodní kámen, na kterém by byla upevněna deska s textem připomínajícím, že v Opavě po staletí žila silná německá menšina.

"Tento prostor se nám ale nezdál vhodný. Vydali jsme doporučení, aby se jednalo pouze o pamětní desku a byla umístěna na budovu, kde má svaz úřadovnu," vysvětlil tajemník radnice Tomáš Elis. Od představitelů opavských Němců nedostal magistrát zatím žádné stanovisko.

Německý časopis: Bojí se Opava o slovanský charakter?

Informaci o pomníku v Opavě zveřejnil čtrnáctideník Landeszeitung, který vychází v ČR v německém jazyce. Podle něj chtěl pomník zaplatit Slezsko-německý svaz Opava a také Svaz opavských Němců v německém Bambergu. Podle listu se radnice strachuje o slovanský charakter města a odmítá se svazem spolupracovat.

"Postup radnice je pro nás zklamáním. Jednáme o pomníku už rok," postěžoval si druhý místopředseda Slezského německého svazu Opava Richard Neugebauer.

Z česko-německých dějin Opavy: vypálená židovská synagoga
Z česko-německých dějin Opavy: vypálená židovská synagoga | Foto: www.staraopava.cz

Tvrdí, že pozemek v Městských sadech vybrali už dříve přímo ve spolupráci s architektem města. "Museli jsme zařídit stanovisko památkářů, vyřídit řadu povolení, zpracovat vizualizaci a po tom všem dostaneme další vyhýbavé stanovisko," řekl s tím, že postoj radnice nechápe. "Nejde přece o žádnou politickou věc, ale pouze o historický fakt. Čekali jsme jiný přístup," uvedl.

V Opavě žilo 22 000 Němců, dnes jen 80

Umístění pamětní desky na budovu, kde má svaz kancelář, podle něj šťastné není. "Budova patří soukromníkovi a ten by moc nadšený taky nebyl," vysvětlil místopředseda.

V Opavě podle Landeszeitung žilo v roce 1930 zhruba 22 000 Němců a 11 000 Čechů. Dnes žije v Opavě zhruba 80 příslušníků německé menšiny, z nichž 90 procent se narodilo před rokem 1945.

 

Právě se děje

Další zprávy