Opava má nového primátora, město povede Radim Křupala z ČSSD

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 12. 2015 12:44
Primátorem Opavy se stal pětatřicetiletý ekonom Radim Křupala z ČSSD. Rozhodli o tom zastupitelé. Ze zrušené opavské organizace hnutí ANO, v níž byly velké rozpory, je v nové čtyřčlenné koalici ČSSD, KDU-ČSL a Změna pro Opavu skupina zastupitelů kolem dosavadního primátora Martina Vítečka. Ten by se podle uzavřené koaliční dohody měl stát prvním náměstkem. Sociální demokraté dosud byli v zastupitelstvu v opozici.
Nový primátor Opavy Radim Křupala.
Nový primátor Opavy Radim Křupala. | Foto: ČTK

Opava - Primátorem Opavy se stal pětatřicetiletý ekonom Radim Křupala z ČSSD. Rozhodli o tom zastupitelé. Ze zrušené opavské organizace hnutí ANO, v níž byly velké rozpory, je v nové čtyřčlenné koalici ČSSD, KDU-ČSL a Změna pro Opavu skupina zastupitelů kolem bývalého primátora Martina Vítečka. V radě zasednou i zástupci KDU-ČSL a Změna pro Opavu. Víteček se podle uzavřené koaliční dohody stal prvním náměstkem. Získal 24 hlasů. Podpořili jej i tři nekoaliční zastupitelé.

Pozice náměstků udrželi Josef Stiborský (KDU-ČSL) a Dalibor Halátek (Změna pro Opavu). Nová koalice má podporu 21 zastupitelů z 39. V jedenáctičlenné radě má ČSSD čtyři zástupce, stejný počet křesel obsadil Víteček a jeho nezávislí zastupitelé. Dva radní má Změna pro Opavu, jednoho KDU-ČSL.

Původní koalice se v Opavě rozpadla v souvislosti s rozkolem v místní organizaci ANO. Proti sobě se postavili bývalý primátor Martin Víteček a jeho náměstkyně Simona Bierhausová. Navzájem navrhovali vyloučení z hnutí. Celorepublikové předsednictvo nakonec celou organizaci zrušilo. Vítečka podporuje šest zastupitelů zvolených za ANO, Bierhausovou tři.

Nové ANO v Opavě zatím nevzniklo. Není tak jasné, kdo z jeho bývalých členů se bude moci vrátit. Křupala věří, že tato situace se pevnosti nové koalice nedotkne. "Během dvou měsíců vyjednávání jsme si vyzkoušeli, že skupina kolem bývalého pana primátora Vítečka je pevná a stabilní. Nepředpokládám proto, že by jakýkoliv vývoj v ANO měl mít dopad na koalici," řekl Křupala - předseda opavské organizace ČSSD a zároveň ředitel Senior centra Opava.

Koalice vydrží, věří zastupitelé

Původně opavskou radnici ovládala koalice ANO, Změna pro Opavu, KDU-ČSL a ODS. Víteček, který získal post prvního náměstka, věří, že koalice tři roky do příštích komunálních voleb vydrží. "Mělo by to být pevné seskupení. Programové priority jsou stejné, lišíme se jen v detailech. Ty se dají vždy dořešit," uvedl. ČTK také dnes řekl, že má i nadále zájem hájit barvy hnutí ANO. Věří, že mu bude pokračování v členství umožněno.

V to věří i jeho sokyně Bierhausová, která se svými podporovateli, včetně poslance Martina Sedláře, skončila dnešní změnou v opozici. I jim předsednictvo hnutí před časem členství v ANO zrušilo. "Mám chuť zůstat v ANO, je to důležité. Proto jsme chtěli opavské hnutí očistit od lidí, kteří nepracovali, jak jsme chtěli," řekla. Ve stabilitu nového vedení města ale moc nevěří. "Zůstalo na stejné platformě, jak bylo. Jen tři radní za ANO byli nahrazeni lidmi z ČSSD. Tito radní nepřehlasují nic. Obávám se, že to za chvíli bude na stejné úrovni, jak jsme to měli my," řekla.

V posledních komunálních volbách zvítězilo v Opavě ANO, získalo 11 mandátů. Druhá ČSSD jich má šest. Do zastupitelstva se dostalo ještě dalších sedm subjektů, po čtyřech mandátech mají KSČM a Změna pro Opavu, po třech SNK Starostové a občané Opavy, ODS, KDU-ČSL a Zelená pro Opavu, dva zastupitele má i uskupení i Opavané - Nezávislí, Občané a Piráti.

 

Právě se děje

Další zprávy