Odvolání děkana Lékařské fakulty v Ostravě neplatí, rozhodl soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 7. 2020 14:54
Odvolání děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity Arnošta Martínka není platné. Rozhodl o tom v úterý Krajský soud v Ostravě, na který se děkan po odvolání akademickým senátem univerzity obrátil. Soud rozhodnutí o jeho odvolání zrušil. Odvolání děkana souviselo s minulými pochybeními při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval i Národní akreditační úřad.
Arnošt Martínek
Arnošt Martínek | Foto: ČTK

Soudce Jiří Gottwald řekl, že soud ani nebyl schopen přezkoumat odvolací důvody, protože nebyly řádně vyjádřeny v rozhodnutí rektora o děkanově odvolání. "Je nutno říct, že pokud se týká pochybení, která měla nastat při přijímání studentů, tak rektor ve svém rozhodnutí žádným způsobem nevysvětlil, proč docenta Martínka jmenoval do funkce v době, kdy už se o problému vědělo, proč nezasáhl v té chvíli," uvedl Gottwald.

Soud také poukázal na to, že fakultní akademický senát Martínka podporoval. "Rektor a akademický senát univerzity mají zasahovat jen výjimečně v excesivních případech a v čem tady spočívá ta výjimečnost a excesivnost, také nebylo zdůvodněno," řekl soudce. Proti rozhodnutí je možno podat kasační stížnost.

Akademický senát Ostravské univerzity loni v prosinci rozhodl, že děkan bude odvolán k 2. lednu. Akademický senát Lékařské fakulty naopak Martínka podporoval. Děkan se po odvolání univerzitním senátem obrátil na soud, který vydal předběžné opatření, díky němuž se Martínek prozatímně vrátil do funkce a škola musela čekat na konečný verdikt soudu. Martínek se do funkce vrátil nedlouho před tím, kdy se na fakultě chystaly nové děkanské volby.

Odebraná akreditace

Lékařská fakulta má dlouhodobé problémy. V červenci Národní akreditační úřad (NAÚ) rozhodl, že jí neschválí žádost o novou akreditaci oboru Všeobecné lékařství. Důvodem bylo nedostatečné personální zajištění oboru.

Ostravská univerzita ale ještě před oficiálním sdělením o nezískání akreditace požádala NAÚ, aby projednávání žádosti o akreditaci programu Všeobecné lékařství přerušil. Úřad škole vyhoví a řízení na požadovanou dobu přeruší, poté se k případu vrátí. Škole to tak dává šanci pokusit se akreditaci získat dříve, než kdyby vyčkala na negativní stanovisko NAÚ. Po pravomocném rozhodnutí by škola totiž mohla o akreditaci znovu žádat až po dvou letech.

Současní medici studují na základě původní akreditace a situace se jich nějak nedotýká. Udělení nové akreditace ale bylo pro fakultu důležité proto, aby mohla přijímat studenty nové. Minimálně letos tak nové mediky nabírat nemůže. Lékařská fakulta požádala o novou akreditaci letos v únoru, ta nynější platí do roku 2024 pouze na dostudování současných posluchačů. Vztahy mezi vedením univerzity a fakulty dlouhodobě nejsou optimální.

Ve středu se má mimořádně sejít Akademický senát Lékařské fakulty. Podle jeho předsedkyně Hany Sochorové bylo jednání svoláno na základě žádosti několika senátorů a má se tam řešit i vyvození osobní odpovědnosti děkana za neúspěch při získání akreditace.

 

Právě se děje

Další zprávy