Obyvatelé frenštátského domu se nechtějí vrátit zpět

ČTK ČTK
25. 2. 2013 16:00
Po rozhovorech s některými z nich to říká místostarosta města
Foto: Ludvík Hradilek

Frenštát pod Radhoštěm - Rodiny, které přežily frenštátskou tragédii, se na místo, kde ještě před devíti dny stály jejich domovy, vracet nechtějí.

Pravděpodobně budou chtít začít nový život jinde, myslí si místostarosta Frenštátu Pavel Mička.

"Hovořil jsem jen s některými. Lidé po té drastické zkušenosti nebudou ochotni vrátit se zpět. Budou chtít žít jinde," řekl před domem, který v pondělí demoliční firma začala po panelech rozebírat.

Nový začátek by lidem měla usnadnit velká vlna solidarity obyvatel celé republiky. Na speciální konto, které radnice zřídila minulý týden v úterý, už poslali kolem 11,5 milionu korun. Další peníze, a nepůjde zřejmě o malé částky, ještě dorazí.

"Města a obce přislíbily pomoc. Avizovaly sumy, které chtějí poukázat. Rozhodnutí ale ještě musí schválit zastupitelstva," řekl místostarosta.

Pokud se lidé opravdu rozhodnou odejít, není jasné, co bude dál například s pozemkem, který patří sdružení vlastníků. "Musejí se rozhodnout majitelé," řekl Mička. Náklady na demolici, které se vyšplhají na 3,5 milionu korun, by ale hradit neměli. Frenštát uvolnil milion korun. Pomoc přislíbila i vláda. Osloven byl i krajský úřad.

Demolici sledoval i Lubomír Matalík ze sousedního domu. Dlouho nebylo jasné, zda se demolice nedotkne i tohoto objektu. "Statik to před časem nevyloučil. Dnes nás technici trochu uklidnili. Domy byly propojené, ale demolice jednoho by neměla ohrozit zbývající dva vchody," řekl.

Prohlédněte si fotografie z Frenštátu:

U hořícího domu byl Matalík po prvním výbuchu. "Vzbudila mě velká rána. Tlaková vlna nám vylomila panty v oknech. Běžel jsem ven a už jsem slyšel nářek lidí a volání o pomoc. Člověk si tu hrůzu nikdy nepředstaví, dokud něco takového nezažije," řekl. "Každý den od té tragédie se budím ve čtyři ráno," dodal. Právě okolo čtvrté se ozvala ohlušující detonace.

Navíc v domě, který s pomocí těžké techniky pozvolna mizí pod rukama dělníků, léta bydlel. Odstěhoval se před osmnácti lety. Jen o dva vchody dál. "Oženil jsem se a přestěhoval do bytu k manželce. Dům, který je dnes zcela zničený, jsem opustil. Manželství mi možná zachránilo život. Je to osud?" ptal se sám sebe.

I další lidé k domu stále přicházejí. Sledují odstraňování trosek a nechápavě kroutí hlavou. "Je to nepředstavitelná tragédie. Zvlášť, když si uvědomíte, že tam zemřely tři malé nevinné děti. Všechny jsem je znala," řekla starší žena bydlící v nedalekém domě.

Loučení s oběťmi bude ve středu a v pátek

Ve městě už vzniklo i další pietní místo, kam lidé přicházejí zapálit svíčky. Dosud hořely u budovy radnice. Nyní i pod vitrínou, kde jsou vyvěšená parte obětí. První pohřeb, dvou malých dětí, je naplánovaný na středu. V pátek se lidé rozloučí s dalšími třemi oběťmi, starší ženou, její dcerou a vnučkou.

Policie dál prioritně pracuje s verzí, že dům vyhodil do povětří problémový obyvatel přízemního bytu. Sedmapadesátiletý Antonín B. se snad mstil za to, že kvůli dluhům o byt přišel. V osudnou neděli se měl definitivně vystěhovat.

Podle této vyšetřovací verze pustil ve sklepě plyn. Při výbuchu a následném požáru zemřel on a dalších pět lidí. Jedenáct obyvatel domu skončilo v nemocnicích.

 

Právě se děje

Další zprávy