Dva muži znásilnili sedmnáctiletého vězně, soud jim potvrdil tresty

ČTK ČTK
30. 11. 2015 14:54
Nejvyšší soud potvrdil sedm let vězení pro Josefa Mišalka a šest let vězení pro Reného Girgu za znásilnění jejich sedmnáctiletého spoluvězně. Muži s tresty, které loni vynesl v kauze Krajský soud v Ostravě, nesouhlasili, a podali si proto proti nim dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten je ale odmítl jako neopodstatněná. NS rozhodnutí ve věci zveřejnil na svém webu. Znásilnění se stalo v roce 2013 ve věznici v Ostravě-Heřmanicích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Nejvyšší soud potvrdil tresty sedm a šest let vězení za dvojnásobné znásilnění sedmnáctiletého spoluvězně pro Josefa Mišalka a Reného Girgu.

Na případ z věznice v Ostravě-Heřmanicích upozornil na podzim 2013 poškozený. Dozorcům sdělil, že jej dva devatenáctiletí spoluvězni Mišalko a Girga znásilnili. Oba odsouzení to sice popřeli, ostravský krajský soud ale v následném procesu dospěl k závěru, že oznámení bylo pravdivé.

Podle obžaloby byl vězeň znásilněn spoluvězni dvakrát. Spis uvádí, že Mišalko se s obětí zamkl na záchodě a žádal po chlapci orální sex. Mladík to nejprve odmítl, nakonec se ale násilí podvolil.

O několik dní později Mišalko znásilnil mladšího spoluvězně ve sprše spolu s dalším spoluvězněm Reném Girgou. Zatímco Mišalko oběť přidržoval, Girga si na ní vynutil anální styk.

"Pouze výpověď poškozeného by pro odsouzení nestačila. Jakmile však všechny střípky dáme dohromady a hodnotíme je ve všech souvislostech, pak ta mozaika vypadá úplně jinak," uvedl při vynášení rozsudku k případu ostravský soudce Miroslav Mucha.

Proti rozhodnutí krajského soudu si oba muži podali dovolání k Nejvyššímu soudu, ten se ale s jeho závěry ztotožnil a dovolání odmítl jako neopodstatněná.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy