Nejlepší nemocnici mají v Karviné, zjistil průzkum

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 11. 2012 9:22
Loňský i předloňský vítěz, Nemocnice Na Homolce v Praze, spadl na čtvrté místo
Radnice Karviné, ilustrační snímek.
Radnice Karviné, ilustrační snímek. | Foto: Wikimapia

Praha - Nejlepší nemocnicí v České republice je Karvinská hornická nemocnice.

Vyplývá to z průzkumu sdružení HealthCare Institute. To si všímalo oblíbenosti nemocnic u pacientů, zaměstnanců, jejich finančního zdraví, ale také třeba toho, ve které nemocnici se čeká nejkratší dobu a která se nejvíce usmívá.

Karvinská nemocnice se stala absolutním vítězem, vyhrála také u ambulantních pacientů a u zaměstnanců, kde vítězí už od roku 2010.

Loňský i předloňský absolutní vítěz - Nemocnice Na Homolce v Praze - spadl na čtvrté místo. Před ní se umístily na druhém místě Nemocnice Kadaň a na třetím Městská nemocnice Ostrava.

"Překvapilo nás to. Je to opravdu velký posun. Na druhou stranu, když se podíváte zpátky, důvody karvinského úspěchu lze celkem snadno vystopovat," uvedl předseda HealthCare Institute Daniel Vavřina.

Kde se nejméně čeká?

Oblíbenost pacientů hodnotilo sdružení ze dvou faktorů, hlasovali v něm tak pacienti hospitalizovaní a nově i ambulantní.
U hospitalizovaných zvítězil Masarykův onkologický ústav v Jihomoravském kraji.

V kategorii fakultních nemocnic, kterou sdružení hodnotí zvlášť, získala nejvíc hlasů Fakultní nemocnice Ostrava.

Ta se zároveň také stala fakultní nemocnicí, kde pacienti čekají před vstupem do ordinace nejkratší dobu. Nejrychleji jsou podle výsledků ankety ošetřeni také v Nemocnici Český Těšín, a. s.

A celkově se zdá, že kvalita nemocnic roste. Podle průzkumu roste spokojenost hospitalizovaných pacientů s navrženým postupem léčby, seznámení s možnými riziky zákroku je také podle respondentů stále srozumitelnější.

"Byl také zaznamenán mírný nárůst pacientů, kteří by se pro danou nemocnici rozhodli na základě doporučení známých," dodávají autoři výzkumu. Méně často již tak podle nich rozhoduje blízkost bydliště.

U ambulantních pacientů zvítězila Karvinská hornická nemocnice a v kategorii fakultních nemocnic hlasovali stejně jako pacienti hospitalizovaní - tedy pro Ostravu.

Celkovým vítězem se u pacientů stal Masarykův onkologický ústav.

Nemocnice jako atraktivní šéf

U zaměstnanců nejvíce bodovala Karvinská nemocnice a Fakultní nemocnice Ostrava.

Nemocnice se navíc podle výsledků stávají stále atraktivnějším zaměstnavatelem v regionu. Zaměstnanci navíc stále častěji hodnotí pozitivněji komunikaci se svým nadřízeným, ať už při řešení pracovních, nebo osobních problémů.

Finanční zdraví nemocnic hodnotilo sdružení podle tzv. CCB Indexu.

Prohlédněte si, jak se léčí tuberkulóza:

"Ten je ukazatelem pro hodnocení obchodního rizika dané společnosti z pohledu jejích obchodních partnerů," dodávají autoři.

Vychází tak z devíti ukazatelů z účetní uzavírky, promítá se do něj i hodnocení regionu. Sdružení pak rozdělilo nemocnice do tří skupin z hlediska jejich výkonnosti na obchodní společnosti, fakultní nemocnice a příspěvkové organizace.

V té poslední zvítězila Vojenská nemocnice Olomouc, nejlepší obchodní společností se stala nemocnice Český Krumlov, a. s., a nejlépe hospodařila také Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Nemocnice lákají klauny

Sdružení letos udělovalo ocenění také pro nejusměvavější nemocnici.

Na otázku "Jak často se personál nemocnice při komunikaci s Vámi usmívá?" odpověděli kladně nejčastěji pacienti Masarykova onkologického ústavu a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Oceněné nemocnice kromě samotného úsměvu podporují také speciální projekty, například Klauniády nebo Koše plné humoru od občanského sdružení Zdravotní Klaun.

Sdružení také jmenovalo skokana roku, tedy nemocnici, které se oproti loňsku počet hlasů nejvíce zvýšil. Letos se jím stala Thomayerova nemocnice.

Průzkumu se od března do září účastnilo na 63 tisíc pacientů a 5 tisíc zdravotníků ve 159 nemocnicích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy