Na Ostravsku zahynul v Dole ČSM šestadvacetiletý horník

ČTK ČTK
21. 5. 2012 15:04
Neštěstí se stalo při manipulaci s razicím kombajnem v podzemí Dolu ČSM
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostrava - Na Ostravsku zahynul v pondělí ráno šestadvacetiletý horník.

Neštěstí se stalo při manipulaci s razicím kombajnem v podzemí Dolu ČSM. Je to letos první úmrtí v dolech společnosti OKD.

Informoval o tom mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Neštěstí se stalo z dosud nezjištěných příčin kolem třetí hodiny ráno přibližně 870 metrů pod zemí. Přes rychlý zásah lékařů z Hlavní báňské záchranné stanice se pracovníka nepodařilo zachránit.

Příčinu neštěstí zjišťuje komise složená ze zástupců báňského úřadu, vedení Dolu ČSM, společnosti OKD a odborářů ve spolupráci s policií.

Letos to je první smrtelný pracovní úraz v podzemí OKD. Loni zemřelo při práci pět horníků, v roce 2010 jich bylo o dva méně.

V roce 2011 si například dva lidské životy vyžádaly otřesy, které v rozmezí tří dnů zasáhly Důl Karviná na Karvinsku. Černý prapor nad dolem vlál i začátkem října. Uvolněná hornina tehdy zasáhla dvaatřicetiletého horníka. Muž na místě i přes zásah lékařů zemřel.

Další dvě důlní neštěstí se stala při manipulaci se stroji a technikou loni v dubnu a červnu.

Pokud jde o celkový počet úrazů, tedy i těch, které neskončily smrtí,  za posledních pět let se podle Sobola snížil o polovinu. "Loni jsme v tomto ukazateli zaznamenali nejlepší výsledky v historii OKD," řekl mluvčí.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy