Na Ostravsku se opět zhoršilo ovzduší, i přes regulaci

Michal Kalina
22. 11. 2010 11:37
Od pátečního zlepšení se zvýšily několikanásobně hodnoty polétavého prachu
Ostravu stále sužuje polétavý prach.
Ostravu stále sužuje polétavý prach. | Foto: Město Ostrava

Ostrava - V Moravskoslezském kraji se opět výrazně zhoršila kvalita ovzduší. Limit pro polétavý prach (50 mikrogramů na metr krychlový) je v Bohumíně na Karvinsku překročen více než trojnásobně.

Mezní hranice u průměrné denní koncentrace prašného aerosolu je překonána téměř na všech měřících stanicích v regionu. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Se špatnými rozptylovými podmínkami se přitom region potýkal už minulý týden a teprve v pátek bylo odvoláno upozornění, které varuje před smogem a možným vyhlášením signálu regulace, při němž znečišťovatelé s platnými regulačními řády musí dodržovat ekologická opatření uvedená v těchto dokumentech.

Hraniční hodnota polétavého prachu je aktuálně překročena na 13 z 15 měřících stanic, pod limitem je pouze v Třinci na Frýdecko-Místecku a Českém Těšíně na Karvinsku. Hodnoty se pohybují v rozmezí od 20 do 151 mikrogramů na metr krychlový. Nejhorší situace je právě v Bohumíně, ale na dalších osmi stanicích jsou hodnoty i více než dvojnásobně vyšší.

Podle meteorologů lze během dne sice očekávat zlepšení situace, ale naměřené koncentrace se nadále budou pohybovat mezi 50 až 100 mikrogramy na metr krychlový a pouze ojediněle budou pod hodnotou imisního limitu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy