Požár v Bohumíně "uvěznil" dvě pendolina. Vlaky stále nejezdí, škoda přesáhne 100 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2016 9:00
Kvůli následkům požáru, který ve středu večer zasáhl budovu řízení provozu v železniční stanici Bohumín, je přerušen provoz na vytížené trati mezi ostravským hlavním nádražím a Dětmarovicemi na Karvinsku. Při požáru nebyl nikdo zraněn, ale škoda zřejmě přesáhne sto milionů korun. Nádražím, které je frekventovaným železničním uzlem, zatím stále neprojíždějí vlaky, nahradily je autobusy. Podle informací na webu ČD bude provoz obnoven až v noci z pondělí na úterý.
Požár na nádraží v Bohumíně.
Požár na nádraží v Bohumíně. | Foto: ČTK

Bohumín - Nádražím v Bohumíně, které je frekventovaným železničním uzlem, kvůli požáru stále neprojíždějí vlaky, nahradily je autobusy. Výluka bude podle odhadů trvat do pondělí 15. února. Policie upozorňuje, že kvůli požáru mají poruchu také některá zařízení na přejezdech.

Mluvčí Českých drah (ČD) Kateřina Šubová řekla, že rychlíky ve směru na Prahu či Brno místo z Bohumína vyjíždějí z Ostravy - hlavního nádraží. Na autobusy, které jedou z Bohumína, ale nebudou čekat.

Cestující, kteří pojedou náhradní dopravou, musejí počítat s tím, že cesta po silnici je delší, a měli by proto vyjet s větším předstihem. Expresy ve směru do slovenské Žiliny nebo z Žiliny jezdí odklonem přes Havířov. "V 06:30 se podařilo v Bohumíně nastavit výhybky na rovno, tak aby tam mohly projet alespoň spoje EuroCity do Polska a z Polska," řekla mluvčí ČD.

Odhady zprovoznění dopravy v Bohumíně na 15. února jsou podle ní zatím předběžné. "Vše záleží na postupu oprav. Doufáme, že alespoň v omezené míře tam budou moci vlaky jezdit co nejdřív," řekla Šubová.

Vlaky mohou mít kvůli výluce zpoždění a cestující zatím musejí počítat také s menším pohodlím. "V Bohumíně nám to uvěznilo dvě pendolina. Místo nich jsme zatím nasadili elefanty," řekla mluvčí drah.

Oheň byl uhašený před půlnocí

Hořet začalo ve středu před 21:30 v technologické místnosti ústředního stavědla vedle železniční stanice Bohumín. Příčina požáru je zatím neznámá. "Místo vzniku požáru bude ve čtvrtek znovu ohledáno, a to i ve spolupráci s policejními odborníky na urychlovače a elektro," uvedla Viačková. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.

Podle hasičů hořelo vedle hlavního stavědla ještě na dvou místech. Ve velké hale, kde se opravují kolejová vozidla, hořely v desetimetrové výšce rozvody kabelů, hořelo i ve venkovním prostoru chráničky elektrorozvodů. "Oheň dostali hasiči pod kontrolu během několika desítek minut, uhašeno měli na všech třech místech před středeční půlnocí," uvedl Kůdela.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy