Dny NATO vidělo rekordních 140 tisíc lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2014 16:32
Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě.
Americký konvertoplán CV-22B Osprey 19. září přistál na letišti v Mošnově na Novojičínsku. Letoun kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla.
Americký konvertoplán CV-22B Osprey 19. září přistál na letišti v Mošnově na Novojičínsku. Letoun kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla. | Foto: ČTK

Mošnov (Novojičínsko) - Několikakilometrové kolony aut se od rána tvořily v okolí letiště v Mošnově na Novojičínsku, kde v sobotu začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR.

Lidé v kolonách čekali desítky minut, řekl operátor speciální policejní telefonní linky monitorující situaci v dopravě Michal Tichý.

Nejhorší situace byla ráno ve směru od Ostravy, kde byla kolona dlouhá až sedm kilometrů a lidé v ní čekali až dvě hodiny. Během dopoledne se pak situace postupně zlepšovala.

Americký konvertoplán CV-22B Osprey zevnitř.
Americký konvertoplán CV-22B Osprey zevnitř. | Foto: ČTK

Na akci, na kterou je vstup zdarma, dorazilo 140 tisíc diváků. Mnoho jich přijelo i autobusy a vlaky nebo na kolech.

Podle mluvčího akce Jaromíra Krišici, spoustu lidí přilákal americký konvertoplán CV-22B Osprey, který měl v Mošnově evropskou premiéru. Stroj, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla, byl od rána v obležení stovek návštěvníků.

Premiér: Armáda dostane více peněz

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ocenil vysokou návštěvnost, která je podle něj v rozporu s tím, co se říká: že lidi takové věci nezajímají.

"Myslím, že to lidé chtějí vidět úplně právem, za co se stát rozhodne utrácet jejich daně, a je dobře, že vidí, že ti vojáci a policisti a všichni, nechci nikoho vynechat, že to jsou profíci a že tu práci dělají skvěle a že je ta práce tvrdá," řekl Stropnický.

Zástupce velitele Vzdušných sil Jaromír Šebesta ČTK řekl, že pro armádu je významné, že může ukázat svou leteckou a pozemní techniku. "Letectvo je výkladní skříní technické úrovně každého národa a výkladní skříní letectva jsou letecké dny a ukázka techniky pro veřejnost. Tohle je největší akce, která se u nás pořádá, tím pádem má taky největší význam," řekl Šebesta.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zopakoval, že Česko bude v příštích letech navyšovat svůj obranný rozpočet. Řekl také, že uvítal výsledek skotského referenda, protože Evropa by se neměla štěpit.

"Evropa by měla postupovat společně a jednotně. Je důležité, aby v každém okamžiku bylo zřejmé, že platí naše spojenecké závazky, že jsme ochotni našim spojencům, dalším členům NATO a dalším členům Evropské unie přijít na pomoc, pokud by to z nějakého důvodu potřebovali," řekl premiér.

Největší akce ve střední Evropě

Na akci, na kterou je vstup zdarma, přišlo během prvního dne 140 tisíc lidí. Vyrovnali tak návštěvnický rekord ze soboty v roce 2011, uvedl Krišica. Loni, kdy bylo horší počasí, přišlo 145 tisíc diváků dohromady za oba víkendové dny.

Mnoho návštěvníků cestovalo i autobusy a vlaky, stovky lidí přijeli na kolech. Městská policie Ostrava pro cyklisty připravila hlídané bezplatné kolárny s několika tisíci míst. Program akce začal krátce po deváté ráno.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. V atraktivních dynamických i statických ukázkách letos představuje své armádní, záchranářské či bezpečnostní jednotky 16 států, přičemž speciální partnerskou zemí je Polsko.

Jedním z největších lákadel je v dnešní evropské premiéře americký konvertoplán CV-22B Osprey, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla. Stroj je od rána v obležení stovek návštěvníků.

 

Právě se děje

Další zprávy