Dny NATO vidělo rekordních 140 tisíc lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 9. 2014 16:32
Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě.
Americký konvertoplán CV-22B Osprey 19. září přistál na letišti v Mošnově na Novojičínsku. Letoun kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla.
Americký konvertoplán CV-22B Osprey 19. září přistál na letišti v Mošnově na Novojičínsku. Letoun kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla. | Foto: ČTK

Mošnov (Novojičínsko) - Několikakilometrové kolony aut se od rána tvořily v okolí letiště v Mošnově na Novojičínsku, kde v sobotu začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR.

Lidé v kolonách čekali desítky minut, řekl operátor speciální policejní telefonní linky monitorující situaci v dopravě Michal Tichý.

Nejhorší situace byla ráno ve směru od Ostravy, kde byla kolona dlouhá až sedm kilometrů a lidé v ní čekali až dvě hodiny. Během dopoledne se pak situace postupně zlepšovala.

Americký konvertoplán CV-22B Osprey zevnitř.
Americký konvertoplán CV-22B Osprey zevnitř. | Foto: ČTK

Na akci, na kterou je vstup zdarma, dorazilo 140 tisíc diváků. Mnoho jich přijelo i autobusy a vlaky nebo na kolech.

Podle mluvčího akce Jaromíra Krišici, spoustu lidí přilákal americký konvertoplán CV-22B Osprey, který měl v Mošnově evropskou premiéru. Stroj, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla, byl od rána v obležení stovek návštěvníků.

Premiér: Armáda dostane více peněz

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) ocenil vysokou návštěvnost, která je podle něj v rozporu s tím, co se říká: že lidi takové věci nezajímají.

"Myslím, že to lidé chtějí vidět úplně právem, za co se stát rozhodne utrácet jejich daně, a je dobře, že vidí, že ti vojáci a policisti a všichni, nechci nikoho vynechat, že to jsou profíci a že tu práci dělají skvěle a že je ta práce tvrdá," řekl Stropnický.

Zástupce velitele Vzdušných sil Jaromír Šebesta ČTK řekl, že pro armádu je významné, že může ukázat svou leteckou a pozemní techniku. "Letectvo je výkladní skříní technické úrovně každého národa a výkladní skříní letectva jsou letecké dny a ukázka techniky pro veřejnost. Tohle je největší akce, která se u nás pořádá, tím pádem má taky největší význam," řekl Šebesta.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zopakoval, že Česko bude v příštích letech navyšovat svůj obranný rozpočet. Řekl také, že uvítal výsledek skotského referenda, protože Evropa by se neměla štěpit.

"Evropa by měla postupovat společně a jednotně. Je důležité, aby v každém okamžiku bylo zřejmé, že platí naše spojenecké závazky, že jsme ochotni našim spojencům, dalším členům NATO a dalším členům Evropské unie přijít na pomoc, pokud by to z nějakého důvodu potřebovali," řekl premiér.

Největší akce ve střední Evropě

Na akci, na kterou je vstup zdarma, přišlo během prvního dne 140 tisíc lidí. Vyrovnali tak návštěvnický rekord ze soboty v roce 2011, uvedl Krišica. Loni, kdy bylo horší počasí, přišlo 145 tisíc diváků dohromady za oba víkendové dny.

Mnoho návštěvníků cestovalo i autobusy a vlaky, stovky lidí přijeli na kolech. Městská policie Ostrava pro cyklisty připravila hlídané bezplatné kolárny s několika tisíci míst. Program akce začal krátce po deváté ráno.

Dny NATO jsou největší akcí svého druhu ve střední Evropě. V atraktivních dynamických i statických ukázkách letos představuje své armádní, záchranářské či bezpečnostní jednotky 16 států, přičemž speciální partnerskou zemí je Polsko.

Jedním z největších lákadel je v dnešní evropské premiéře americký konvertoplán CV-22B Osprey, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla. Stroj je od rána v obležení stovek návštěvníků.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy