Výbuch na celním úřadě v Paskově zranil devět lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2014 14:19
Policie evakuovala třicet lidí a uzavřela okolí. Jedna zraněná utrpěla popáleniny na 75 procentech těla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jiří Koťátko\Economia

Ostrava - Budovou v Paskově na Frýdecko-Místecku, kde sídlí mimo jiné celní úřad, v úterý ráno otřásl výbuch, poté začalo hořet. Zraněno bylo devět lidí, jedna zraněná je v kritickém stavu.

Zatím není jasné, co explozi způsobilo. Informace o výbuchu plynu z přípojky se nepotvrdila. Do budovy nebyl plyn vůbec zaveden. Mezi lidmi, kteří se pohybují na místě neštěstí, se mluví i o možné explozi nahromaděného metanu.

"Zatím nemáme žádnou verzi. Na místě hledáme předměty, které by nám v určení příčiny pomohly. Zasahuje i policejní pyrotechnik," řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Exploze budovou otřásla kolem 08:00. Policie evakuovala 30 lidí a uzavřela okolí. "Přesnou příčinu výbuchu zjišťujeme. Nic ale zatím nenasvědčuje ani odpálení nálože. Přívod plynu do budovy nebyl. Metan je jednou z verzí. Zjišťujeme, zda si někdo v budově plynem nepřitápěl či tam nebyl uskladněný materiál, který by mohl explozi zavinit," řekl mluvčí frýdecko-místeckých policistů Vlastimil Starzyk. Dodal, že technici kontrolují i potrubí, která vedou pod budovou a v jejím okolí.

Mluví se o nahromaděném metanu

V budově v době exploze pracovalo několik desítek lidí. "Najednou se ozvala rána. Byla hodně silná. Nevěděli jsme, co se děje. V naší kanceláři to vyhodilo okno. Všechno jsme nechali na místě a utíkali pryč," řekla celní deklarantka Miloslava Mikulášková.

Domnívá se, že výbuch nastal v přízemí dvoupodlažní budovy. "Plyn tam vůbec přivedený nebyl. Všechno fungovalo na elektřinu. Mluví se o tom, že to byl metan. S určitostí ale nic nevíme," dodala.

Šest lidí bylo s popáleninami různého rozsahu od 20 do 75 procent převezeno do Fakultní nemocnice v Ostravě, mladík s lehčím zraněním skončil v Městské nemocnici Ostrava. Další dva lidé vyhledali lékařské ošetření později sami. "Při požáru se nadýchali zplodin," uvedl Starzyk.

Nejhůře dopadla sedmatřicetiletá žena, která je v kritickém stavu a měla popáleniny na 75 procentech těla. Mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl řekl, že zraněnou nejprve někdo osobním autem převezl do Městské nemocnice v Ostravě. Teprve odtud ji záchranná služba převážela do fakultní nemocnice.

Čtyři pacienti jsou na JIP

"Čtyři pacienti jsou na jednotce intenzivní péče a jsou udržováni v umělém spánku. Jedna žena je v kritickém stavu, stav dalších tří je velmi vážný. Další dva pacienti jsou na standardním lůžku popáleninového centra," uvedl mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Osmnáctiletý mladík skončil v městské nemocnici, měl drobná poranění v obličeji.

Mluvčí hasičů Kůdela řekl, že na místě výbuchu zasahovalo sedm jednotek dobrovolných a profesionálních hasičů. Krátce před 09:30 ještě dohašovaly požár, který v budově po explozi vypukl. "Na místě je i statik, který má posoudit, zda není budova narušena," uvedl. Dodal, že tlaková vlna poškodila sousední budovu.

Objekt, kde nastala exploze, je dvoupodlažní a stojí na okraji přepravního terminálu v Paskově. Ten se nachází v těsném sousedství dnes už nefungující šachty Dolu Paskov.

V budově, která patří přepravní společnosti AWT, byly kanceláře. Některé využívá přímo firma, další pak celníci či soukromé firmy, které vyřizují celní deklarace například pro vývoz zboží do zahraničí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy