Muž přiznal vraždu manželky. Zatmělo se mi před očima, řekl

ČTK ČTK
6. 1. 2015 10:29
Obžalovaný před příbuznými a policií týden předstíral, že partnerku pohřešuje.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Ostrava - K vraždě manželky se před Krajským soudem v Ostravě přiznal pětačtyřicetiletý muž z Fulneku na Novojičínsku. Ženu uškrtil a její tělo vhodil do septiku ve dvoře sousedního domu.

Další týden pak před příbuznými a policií předstíral, že partnerku pohřešuje. Obžalovaný tvrdí, že vraždou vyvrcholily špatné rodinné vztahy.

"Nikdy se to nemělo stát," řekl před soudem obžalovaný. Soužití s o tři roky mladší manželkou se podle něj pokazilo v roce 2011. Muž tvrdil, že měla špatný vztah s dcerou, kterou chtěla vyhodit z domu. Navíc začala pít alkohol a nadělala dluhy. Souzený muž je musel splácet. Všechen čas žena podle obžalovaného trávila u počítače a vůbec se nestarala o domácnost.

Obžalovaný: Žena vysedávala u počítače

"Dcera s přítelem umývali nádobí. Já jsem hlavně vařil. Uklízel, kdo měl čas. Manželka po návratu z práce něco snědla a pak si sedla k počítači. U něho vydržela až do noci, než šla spát. Tak to bylo každý den. Vím, že komunikovala s nějakým mužem. Tvrdila, že s ním hraje hry," řekl. Dodal, že se navíc v době, kdy byla pod vlivem alkoholu, k němu chovala agresivně a vyčítavě.

Loni v noci na 17. března rozpory v rodině vyvrcholily. Podle obžalovaného manželka večer popíjela alkohol. Když šli spát, začala mu údajně vyčítat špatný vztah k rodině a nedostatek peněz. Podle obžaloby uvedla i to, že se odstěhuje k příteli do Čech. "Neudržel jsem se. Dal jsem jí facku. Pak se mi zatmělo před očima," řekl obžalovaný.

Státní zástupce v obžalobě uvedl, že partnerku nejprve rdousil rukama. Pak použil zatím neurčené škrtidlo. Když žena přestala dýchat, sundal její tělo z gauče. Z uší sejmul náušnice a z rukou prsteny. "Zmatkoval jsem. Nevěděl jsem, co dělat," řekl.

Muž předstíral, že manželka odjela

Tělo nakonec odvlekl ven z domu. Zamířil s ním do dvora sousedního neobývaného domu. Tam jej vhodil do odpadní jímky.

Po vraždě a odstranění těla ještě uklidil v domě. "Pak jsem si šel lehnout. Nespal jsem. Přemýšlel jsem, co dál. Pak mě napadlo předstírat, že odjela pryč," řekl. Dodal, že následující den dcera obvolávala známé a příbuzné. Sestra zavražděné pak donutila obžalovaného muže, aby policii oznámil pohřešování manželky.

Během týdne pak byl několikrát na policii podat vysvětlení. Policisté rodinu navštívili i doma. Po týdnu získali dost důkazů, které vedly k obvinění podezřelého manžela. Muž se přiznal a prozradil i to, kde je tělo ukryto. Hlavní líčení je naplánováno do čtvrtka, kdy by mohl padnout rozsudek.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní

Vláda by měla podle Národní rozpočtové rady připravit realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Je patrné, že si to vyžádá významné zvýšení daní. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou ve čtvrtek Národní rozpočtová rada zveřejnila. Česku podle ní hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024. Ještě loni v listopadu rada předpokládala, že na dluhovou brzdu narazí veřejné finance až o rok později.

Dluhová brzda stanoví hranici, při jejímž překročení musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Stanovena je na úrovni 55 procent hrubého domácího produktu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v únoru poslancům řekla, že veřejný dluh by měl ke konci letošního roku stoupnout na 45 procent HDP.

"Je zřejmé, že rozsah konsolidačního úsilí v letech 2022 až 2024 bude muset být vyšší než 0,5 procenta hrubého domácího produktu ročně. Zároveň je patrné, že tato konsolidace si vyžádá významné navýšení daňové zátěže, neboť dlouhodobější výpadek příjmů v rozsahu daňového balíčku není možné zcela pokrýt redukcí výdajů, pokud by tedy nemělo dojít k výrazné redukci výdajů v největších výdajových blocích, kterými jsou sociální zabezpečení, zdravotnictví a školství, což rada nepředpokládá," uvedla NRR.

Zdroj: ČTK
Další zprávy