Muž na severu Moravy sexuálně napadal malé školačky

ČTK ČTK
4. 4. 2013 15:38
Podle policie znásilnil nebo se pokusil znásilnit šest dívek ve věku od sedmi do deseti let
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa / Thinkstock

Ostrava - Policie dopadla muže, kterého podezřívá, že v Moravskoslezském kraji znásilnil nebo se pokusil znásilnit šest dívek ve věku od sedmi do deseti let.

Pět případů se stalo před pěti lety, poslední před 14 dny. Řekli to vyšetřovatelka Marcela Musálková a vedoucí oddělení krajského odboru obecné kriminality Marian Ulehla.

Pachatelem je podle nich třicetiletý muž s vyšším vzděláním z Českého Těšína na Karvinsku, kde se stala polovina případů, včetně toho posledního. Zadržený se pod tíhou důkazů přiznal.

Poprvé pachatel třikrát útočil na podzim roku 2007 ve Frýdku-Místku, další útoky přišly na jaře 2008. Násilník si na velkých anonymních sídlištích vybíral děti, které se vracely ze školy. Z žádného podobného jednání nikdy dříve obviněn nebyl.

Musálková řekla, že intenzita útoků se stupňovala. "Začínal od nějakých letmých pokusů o fyzický kontakt s těmi oběťmi a nadále vystupňoval své jednání, až poté docházelo ke konkrétním sexuálním praktikám v bytech u těch poškozených," řekla vyšetřovatelka.

Muž děti vždy slušně požádal, zda si u nich v bytě může odskočit na WC, protože známí, za kterými šel, nejsou doma. Musálková řekla, že podle psychologů vychované dítě, které je vedeno ke slušnému chování k dospělým, v případě, že je osloveno s takovou záminkou, cizího člověka domů bezelstně pustí.

Případ je podle policistů výjimečný kvůli množství sexuálních útoků na děti, které jeden pachatel spáchal, i kvůli tomu, po jaké době se ho podařilo vypátrat. Pátrání bylo mimořádně obtížné, protože policie měla zpočátku velmi málo stop.

Nový vyšetřovací tým

První letmé útoky trvaly řádově jen pár vteřin a i ty další jen několik málo minut. Vyšetřovatelka řekla, že žádní svědci nebyli, a tak mohli kriminalisté vycházet jen z výpovědí dětí, které vnímají skutečnost jinak než dospělí.

"Vzhledem k tomu, v jakém byly stresu, vůbec nechápaly situaci, která se jim stala, tak si samozřejmě potom moc věcí ani nepamatovaly nebo si nestihly ani všimnout," řekla Musálková.

Policisté před pěti lety spustili masivní kampaň na školách v kraji a zveřejnili i portrét pravděpodobného pachatele, ale přes odezvu mezi lidmi se tehdy násilníka nepodařilo vypátrat. V dalších letech se podobný případ neobjevil, až před 14 dny.

Musálková řekla, že policisté si útok okamžitě dali dohromady se starými případy a urychleně sestavili nový vyšetřovací tým. Tentokrát se jim podařilo sesbírat takové kvantum informací a konkrétních indicií, které předtím neměli, že útočníka v krátké době dopadli.

Policie pachatele překvapila

Nyní je ve vazbě a hrozí mu až 12 let vězení. Musálková řekla, že je svobodný a bezdětný. Jeho duševní stav vyšetří psychologové i sexuologové. Podle vyšetřovatelky pachatel sice nejprve zapíral, byl překvapen, že se kriminalisté dostali až k němu, ale poté, co mu byly předloženy jednoznačné důkazy, se ke všem šesti napadením přiznal.

Není přitom vyloučené, že má na svědomí i další útoky, o kterých policie zatím neví. Není například jasné, jestli se něčeho nedopustil během doby mezi činy před pěti lety a tím letošním.

Ulehla řekl, že policie musí prověřit, jestli muž nemá na svědomí i některé případy, které třeba tak očividně nezapadají do této série. Je možné, že některé oběti ani napadení nenahlásily. Vyšetřování se zaměřuje i na okolní regiony.

 

Právě se děje

Další zprávy