Muž, který útočil na radnici v Rýmařově, je na psychiatrii. Úřad je stále uzavřen

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2019 12:54
Úterní útok výbušninou na radnici v Rýmařově na Bruntálsku byl činem jednotlivce. Zatím není nikdo trestně stíhán, muž podezřelý z činu je v péči lékařů psychiatrie. ČTK to dnes řekl dozorující státní zástupce Alexandr Dadam. Radnice zůstává uzavřená, rýmařovský starosta Luděk Šimko ale řekl, že v pátek by se měla otevřít i pro veřejnost.
Okno radnice v Rýmařově po výbuchu.
Okno radnice v Rýmařově po výbuchu. | Foto: ČTK

"Zadržená podezřelá osoba byla předána do péče lékařů. Momentálně se zjišťují podmínky pro vůbec zahájení trestního stíhání s ohledem na zdravotní stav. Čekáme na vyjádření, zda ho v tuto chvíli vůbec můžeme stíhat," řekl Dadam.

Znalci musí posoudit, zda zadržený muž není duševně nemocný nebo zda v době spáchání činu nebyl nepříčetný. Média spekulovala, že příčinou útoku na radnici byl sousedský spor.

"Bylo zabráněno v tom, aby se podezřelá osoba mohla dopustit něčeho dalšího. Jediná informace, kterou můžu sdělit, je, že dosavadní prověřování svědčí o tom, že šlo o čin jednotlivce bez vazeb na nějakou skupinu osob nebo nebo s nějakým mezinárodním přesahem," řekl státní zástupce.

Zatím neurčená výbušnina explodovala na radnici v Rýmařově v úterý před 17:00. Výbuch poničil interiér budovy a vyrazil řadu oken, nikoho však nezranil. Podezřelého policie zadržela krátce po výbuchu.

Budovu dnes prohlédli odborníci. "Byl tady statik, byla provedena revize elektřiny a plynu, zkontrolovali základní funkce a konstatovali, že je všechno v pořádku. Zhruba od 08:00 už uklízíme, spravujeme, slepujeme, tak abychom byli na zítřek připraveni a schopni normálně úřadovat," řekl dnes ČTK starosta Šimko. Výbuch podle něj zničil v podstatě jenom okna a dveře. Bude potřeba také vymalovat. "Tlakovou vlnu dveře utlumily tak, že v kancelářích nejsou žádné větší škody," řekl Šimko. Způsobenou finanční škodu zatím starosta nedokáže odhadnout.

"Zatím jsme se to snažili jenom tak poslepovat, protože výroba dveří bude chvilku trvat. Budova je kulturní památka a památkáři samozřejmě chtějí, abychom to dali do stavu, v jakém to bylo. Takže teď to jenom provizorně opravujeme, aby byly kanceláře uzavíratelné, ale od zítřka (pátku) bychom měli fungovat. Opravu budeme průběžně řešit s památkáři," dodal Šimko.

Ve městě je podle něj klid a mezi lidmi ani není žádné napětí. O motivech činu nechtěl starosta spekulovat. "O motivech činu zatím nemáme žádné informace. Nevím, jestli to byl útok na radnici, na někoho konkrétního nebo jenom zkrat jedince," uzavřel.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy