Muž dostal 13 let vězení za zabití dvouletého chlapce

ČTK ČTK
16. 1. 2014 15:40
O jedenáct let mladší matka dítěte dostala podmínku, násilnostem přihlížela.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Ostrava - Za týrání a zabití dvouletého chlapce dostal jednatřicetiletý Vladimír Veselý ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě třináct let vězení. Chlapec zemřel loni v březnu po posledním útoku.

O jedenáct let mladší matka dítěte, Michaela Rojíčková, vyvázla s podmínkou. Podle soudu nezabránila násilí, které její druh na dítěti minimálně od loňského ledna páchal.

Muž byl odsouzen za týrání svěřené osoby a těžké ublížení na zdraví. Matka chlapce za to, že trestnému činu nezabránila. Podle soudu věděla, jak muž s chlapcem zachází. Udělil jí tříletý trest, zkušební dobu stanovil na pět let. Mladá žena navíc musí navštěvovat psychologa a nesmí pít alkohol.

Obžalovaní: dítě zemřelo nešťastnou náhodou

Obžalovaná matka i její přítel obvinění z týrání ale od začátku procesu odmítali. Dítě podle jejich verze zemřelo nešťastnou náhodou.

Podle státní zástupkyně Brigity Bilíkové jak chlapcova matka, tak její druh brali drogy. "Oba měli v krvi stopy po této návykové látce," řekla. Obžalovaná mladá žena to odmítla. Její přítel ale připustil, že občas bral pervitin.

S tím, podle obžaloby, pravděpodobně souviselo i násilí páchané na dítěti. "Vlivem způsobu života, který vedli, nezvládali péči o dítě. Násilím si pak na něm vybíjeli svou frustraci," řekla Bilíková.

Dítě mlátil muž, žena přihlížela

Podle obžaloby pár chlapce týral minimálně od loňského ledna v bytě v Ostravě-Porubě. Údery prý muž směřoval na hlavu, trup a dalších části těla. Chlapce ale nikdy nenechali řádně ošetřit. Žena svému partnerovi takovéto jednání umožnila a tolerovala.

Týrání vyvrcholilo loni poslední březnový den. Muž se údajně plačícího chlapce snažil umlčet, uchopil ho v podpaží a zvedl. Když stále plakal, prý s ním udeřil o zem a pak ho ještě několikrát udeřil do hlavy a trupu. Tím mu prorazil lebku a způsobil krvácení do mozku.

Ani tehdy rodiče chlapce nepřivolali lékařskou pomoc, naopak se ho snažili ošetřit sami. Sanitku zavolali až v okamžiku, kdy chlapec upadl vinou otoku mozku do bezvědomí. O tři dny později dítě v nemocnici zemřelo.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy