Moravskoslezský kraj utratí v příštím roce 9 miliard

ČTK ČTK
14. 12. 2011 16:31
Schodek nového rozpočtu jsou dvě miliardy, pokryjí jej úvěry a uspořené peníze z dřívějška

Ostrava - Moravskoslezský kraj bude příští rok hospodařit s dvoumiliardovým schodkem. Ten pokryjí úvěry a zůstatky financí z předešlých let.

Kraj bude mít výdaje devět miliard korun a příjmy 6,9 miliardy. Zatímco příjmy zůstanou zhruba stejné jako letos, výdaje se více než o 700 milionů zvýší.

Rozpočet v úterý schválili krajští zastupitelé. Pro jich bylo 38, proti nikdo, 16 zastupitelů se zdrželo hlasování.

Nejvíce peněz půjde na dopravu

Přes 4,5 miliardy korun, tedy dvě třetiny příjmů, představují daně. Z devíti miliard na výdaje půjde téměř 4,8 miliardy korun na běžné výdaje. Více než 1,4 miliardy budou činit dotace na autobusovou a železniční dopravu. Více než 555 milionů dostanou silničáři a přes 751 milionů půjde do školství.

Kapitálové výdaje jsou oproti letošnímu roku vyšší o 12,7 procenta. Kraj chce investovat více než 4,2 miliardy korun."Je v tom velký počet finančně náročných akcí spolufinancovaných z evropských zdrojů, především v odvětví dopravy, zdravotnictví, školství a sociálních věcí," řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD).

Nejvíce, přes 1,75 miliardy korun, půjde na dopravní stavby. Více než 617 milionů kraj investuje do letiště v Mošnově. Přes 452 milionů je určeno na modernizace a rekonstrukce školských zařízení a více než 711 milionů na modernizace a rekonstrukce nemocnic a zdravotnických zařízení.

Hejtmanův náměstek Marian Lebiedzik (ČSSD) uvedl, že na spolufinancování projektů, na něž přispívají evropské dotace, bude muset kraj v roce 2012 vynaložit přes miliardu korun.

Náměstek Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že jednou z největších investic jen z prostředků kraje bude most v Kopřivnici na Novojičínsku. "Půjde do toho 60 milionů korun příští rok a 60 milionů v roce 2013. Ten most je v havarijním stavu, je to stavba, která se dlouho odkládala," řekl Novák.

Výdaje se možná budou dodatečně upravovat

Pokud by daňové výnosy byly nižší, než kraj očekává, může se podle hejtmana stát, že na přelomu února a března některé výdaje upraví.

"Možnosti jsou v podstatě dvě: Jedna je ta, že nebudou-li příjmy našeho rozpočtu naplněny, pak to bude znamenat plošné krácení. Nechci říkat, jestli to bude o pět, o deset procent nebo o dvě procenta, to až podle situace, která nastane. Můžeme také pro krácení selektivně vybrat některé oblasti," řekl Palas.

Dodal, že je ale přesvědčen, že vůle napříč politickými kruhy v zastupitelstvu je taková, aby se eventuální krácení dělalo plošně.

 

Právě se děje

Další zprávy