Moravskoslezský kraj prodloužil příjem žádostí na kotle

ČTK ČTK
24. 7. 2012 18:41
O příspěvek požádalo 500 osob, pro stejný počet zájemců jsou peníze ještě k dispozici
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ostrava - Moravskoslezský kraj prodloužil termín pro příjem žádosti o dotaci na ekologické kotle, a to až do 31. října. Rozhodli o tom v úterý krajští radní.

K dnešnímu dni si o příspěvek ve výši 40.000 korun požádalo téměř 500 osob, pro zhruba stejný počet zájemců jsou peníze stále ještě k dispozici. Informovala o tom mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.

Pilotní program kraje a ministerstva životního prostředí se spustil letos v únoru a lidé mohli získat dotaci 60.000 korun. V kraji s dlouhodobě nejhorší kvalitou ovzduší v zemi byl o příspěvek takový zájem, že kraj už první den musel příjem žádostí pozastavit.

Na dotované kotle bylo tehdy vyčleněno 20 milionů korun, kraj a ministerstvo se o náklady podělily rovným dílem. Peníze pomohou s výměnou asi 330 kotlů.

Kvůli úspěchu programu se kraj rozhodl v projektu pokračovat a další žádosti začal přijímat letos v červnu. Na ekologické kotle je připraveno celkem 40 milionů korun a uspokojena tak může být tisícovka žadatelů.

Změnily se však některé podmínky pro příjem žádostí, zřejmě nejcitelnější změnou je právě snížení výše dotace.

Přestože zájem občanů nyní již není tak vysoký, kraj je s výsledky projektu spokojen.

Podání žádosti zabere pár minut

Celkový počet dosud přijatých žádostí totiž podle náměstka hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) více než dvojnásobně převyšuje průměrný roční prodej nízkoemisních kotlů v kraji.

Příjem žádostí měl podle původních předpokladů skončit na konci tohoto měsíce. "Žadatelé nemusí mít obavy z dlouhého čekání u podatelny krajského úřadu. Podání žádosti jim nyní zabere maximálně pár minut," podotkl Novák.

Dodal, že všichni, kdo dnes mají nevyhovující kotle na tuhá paliva, by jejich výměnu měli zvážit. V průběhu příštích několika let totiž budou muset kotle stejně vyměnit.

"Jejich kotel již emisně nebude vyhovovat nové legislativě na úseku ochrany ovzduší," vysvětlil Novák.

Při používání ekologických kotlů by ročně mohlo do ovzduší z jednoho rodinného domku uniknout až o 100 kilogramů prachu méně, což při výměně 1000 kotlů představuje o 100 tun méně prachu v ovzduší.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy